Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Keylogger Nedir? Keylogger Nasıl Silinir?

27 Kasım 2022
PAYLAŞ
Keylogger Nedir? Keylogger Nasıl Silinir?

Keylogger, geçmiş olarak 1970 yıllarına kadar giden bir casus yazılım diyebiliriz. 1970 yıllarında geliştirilen ve daktiloların basmalarını takip eden bir yöntemdir. Bu yöntem ile birlikte düşmanlar, rakiplerinin klavyelerini takip eder ne yazdıkları hakkında bilgi edinirlermiş.

Keylogger Nedir?

Keylogger casus yazılımının işleyişini tarif etmemiz gerekirse, klavyenizin basma hareketlerini takip eden bir casus yazılım diyebiliriz. Sizlerin klavye üzerinde hangi tuşlara bastığınızı, hangi cümleleri kurduğunuzu takip eder ve otomatik olarak kaydederek sistemi kuran kişiye sızdırır.
Keylogger, aslında ilk olarak IBM Selectric daktiloları üzerinde yapılan işlemler ile başladı. ABD büyükelçilerini takip etmek için geliştirilen bu sistem, ayrıca hem Moskova hem de St.Petersburg’da bulunan konsolosluk binalarını izlemek için de kullanılmıştır. Eski bir tarihte yaşandığı için, o zaman yapılan keylogger sistemleri daha farklı işlemekteydi. Daktilo tuşlarının altına bir sistem konuluyor ve bu sayede kolaylıkla nereye, nasıl ve neler yazıldığını kolaylıkla öğrenebilmekteydiler. Bu sistem öğrenildikten hemen sonra toplamda 16 daktiloada keylogger bulundu. Bu durum sadece eski tarihle kalmayıp 2014 yılı gibi yakın geçmişte de büyük devletler ve kurumlar içerisinde de tespit edilmiş bir sistemdir.

Günümüzde de haliyle keylogger kullanımı devam etmektedir. Bilgisayarlarda ve telefonlarda kullanılan keylogger sistemleri, yazılımlar ve uygulamalar ile birlikte cihazlarımıza sızmaktadır. Sızıntı sonrasında ise cihazlarınızın klavye üzerindeki görüşmeleri, tıklamaları yazılım sahibine sızmaktadır.

Bilgisayarıma Keylogger Nasıl Bulaşır?

Bilgisayarlarımıza keylogger bulaşma riski bulunmaktadır. İnternette ve forumlarda keylogger nasıl bulaşır sorusunu birkaç kez gördüm ve cevaplamak istiyorum. Bilgisayarlarımıza keylogger sistemleri, yazılım ile birlikte bulaşmaktadır. Yani doğal olarak bilgisayarlarımıza indirmiş olduğumuz bazı tehlikeli programlar ile birlikte keylogger yazılımı kurulmuş olacaktır. Sizler hiç birşey olduğunu fark etmeden bu yazılım sizlerin klavye hareketlerinizi takip edecek ve sızdıracaktır. Bilgisayarımıza gönderilen e-posta, metin belgesi, program, oyun gibi birçok yazılım eğer kötü niyetliyse kolaylıkla keylogger kurulmuş olacaktır. Aynı şekilde bu tür keylogger sistemleri, tehlikeli olan web siteleri üzerinden de cihazlarımıza ulaşabilmektedir. Özellikle o tür siteleri google, bizlere uyarıda bulunarak siteden çıkmamızı istemektedir.

Bilgisayarıma Keylogger Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Gelişen teknoloji ile birlikte bu tür yazılım ve virüsleri anlamak çok da kolay bir işlem olmadığını söyleyebilirim. Bu tür yazılımlar bilgisayarımıza bulaşır ve gizli bir şekilde arka planda çalışmaktadır. Sistemlerimiz bu tür keylogger çeşitleri ayırt etmede çok da başarılı olmadığını söyleyebilirim.
Bu tür keylogger bulaştığını anlamak için bazı yöntemleri bulup sizlerle paylaşmak istedim.

  • Bilgisayarın hızında yavaşlama,
  • Program, oyun gibi alanlarda performans kaybı,
  • İnternet sitelerinde sürekli olarak hata alma,
  • Klavyeden ctrl+alt+delete yapın ve İşlemler bölümüne tıklayın. Eğer karşınızda Services.exe gibi yazılar varsa büyük ihtimalle keylogger gibi bir tehditle karşı karşıyasınızdır.

Burada paylaşmış olduğum maddeler genel olarak ihtimaller üzerinde çalışmaktadır. Keylogger nasıl anlaşılır başlığının kesin ve net bir çözüm yolu yoktur.

Keylogger Nasıl Silnir?

Keylogger, bilgisayarlarımızda çok gizli ve sessiz bir şekilde çalıştığı için windows defender gibi yazılımlar maallesef fark edememektedir. Bu sebepten dolayı eğer böyle bir şüphe ile karşı karşıyaysanız antivirüs programı tavsiye etmekteyim. Eğer kesin olarak bir çözüm isterseniz ise format atma işlemi gerçekleştirmeniz çok daha sağlam bir yöntem olacaktır.
Keylogger, burada anlattıklarımdan ibaret olmamakla birlikte gelişen teknoloji ile birlikte çok daha farklı yöntemler ile bulaşabilmektedir. Bu sebepten dolayı mailinizin SPAM gibi kategorilerine gelen e-postalara dikkat etmeniz, indirme işlemlerini yapmamanız gerekmektedir.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi