Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

17 Mart 2023
PAYLAŞ
Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canonical URL, bir web sayfasının diğer benzer sayfalar arasında özgün olduğunu belirtmek için kullanılan bir HTML etiketidir. Canonical URL, özellikle e-ticaret sitelerinde veya blog sayfalarında, birkaç farklı URL’nin aynı içeriği göstermesi durumunda kullanılabilir.

Bu durumda, Google ve diğer arama motorları, farklı URL’ler arasında hangisinin özgün sayfa olduğunu belirlemekte zorlanabilirler. Bu durumda, web sitesi sahibi, farklı URL’ler arasından bir “ana” URL belirleyerek, diğer sayfaların bu ana sayfaya yönlendirilmesini sağlayabilir. Böylece, Google ve diğer arama motorları, hangi sayfanın özgün olduğunu belirleyebilir ve arama sonuçlarında sadece ana sayfayı gösterebilirler.

Canonical URL etiketi, <link> etiketi kullanılarak HTML koduna eklenir. Örneğin, bir e-ticaret sitesinde aynı ürünün farklı renklerini veya boyutlarını gösteren farklı sayfalar varsa, her bir sayfanın başına aşağıdaki etiket eklenerek, ana sayfa belirlenir:

<link rel="canonical" href="https://www.example.com/product-page">

Bu etiket, farklı URL’leri ana sayfaya yönlendirerek, arama motorlarının ana sayfayı özgün sayfa olarak belirlemesini sağlar.

Canonical URL etiketi, bir web sitesinin SEO performansını artırmaya yardımcı olabilir. Çünkü, farklı URL’lerin aynı içeriği göstermesi, çift içerik sorunlarına yol açarak web sitesinin arama sonuçlarında düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, bir web sitesinde benzer sayfalar varsa, Canonical URL etiketi kullanarak, Google ve diğer arama motorlarının özgün sayfayı belirlemesini sağlamak önemlidir.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Blog Nedir?
Blog 31 Mart 2023

blog, birçok farklı konuda yazılı ya da görsel içeriklerin paylaşıldığı bir internet platformudur. Yazıların, fotoğrafla...

H5 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H5 etiketi, HTML kodlaması içinde kullanılan bir başlıktır ve seo açısından önemlidir. Bu etiket, sayfanın içeriğinin bi...

H4 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H4 etiketi, HTML kodlarında başlık seviyesi 4 olarak belirlenmiş bir etikettir. Bu etiket, web sayfalarının yapısal düze...

H3 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H3 etiketi, web sayfasındaki metinlerin başlıklarına atanan bir HTML etiketidir. Bu etiket sayesinde kullanıcılar ve ara...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi