Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Seo Nasıl Yapılır?

20 Aralık 2022
PAYLAŞ
Seo Nasıl Yapılır?

Seo Nasıl Yapılır? Seo’nun geleceği, seo stratejisini nasıl yapmalısınız gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler ile paylaşıyorum.

SEO, arama motorlarında bir web sitesinin arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar almasını sağlamak için yapılan bir çalışmadır. Aşağıdaki adımları takip ederek SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz:

  1. İçerik oluşturun: Google, arama sorgusu ile eşleşen, anlamlı ve kaliteli içeriğe değer verir. Özgün ve yararlı içerikler oluşturarak arama motorları tarafından daha iyi değerlendirilebilirsiniz.
  2. Anahtar kelime araştırması yapın: Hangi kelimelerin arama sonuçlarında daha çok kullanıldığını belirleyin ve bu kelimeleri içeriklerinizde düşük oranda kullanın.
  3. Başlık etiketleri kullanın: Web sitenizdeki her sayfanın bir başlık etiketi olmalıdır. Bu etiketler, arama motorları tarafından sayfanızın içeriğini tanımlamaya yardımcı olur.
  4. Meta açıklamaları oluşturun: Web sitenizdeki her sayfanın bir meta açıklaması olmalıdır. Meta açıklamaları, arama sonuçlarında görüntülenen kısa açıklamalardır ve kullanıcıların sitenize tıklamasını sağlamaya yardımcı olur.
  5. URL yapısını optimize edin: URL’lerinizin anlamlı ve okunaklı olması, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.
  6. Görsel içerik kullanın: Görsel içerikler, web sitenizin daha etkileyici hale gelmesine yardımcı olur. Ancak, görsel içeriklerinizin adlarının anlamlı ve açıklayıcı olmasına dikkat edin, çünkü bu da arama motorları tarafından dikkate alınır.
  7. Web sitenizi hızlı yükleyin: Kullanıcıların web sitenizi daha hızlı yüklemeyi beklediğini unutmayın. Web sitenizin yükleme hızını optimize etmek, arama motorları tarafından daha iyi değerlendirilmenize yardımcı olur.

SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır ?

İnternet sitesi sahipleri ilk projelerinde genellikle işe bilinçsiz olarak atlıyorlar. Nereden biliyorsun derseniz, sormayın Ama sonunda bir araştırma telaşı başlıyor. Ne yapsam da sitemin hitlerini arttırabilirim, neden hitim artmıyor gibi aramalar ve forumlarda konular havada uçuşuyor. Ve bir süre sonra bu sorunların çözümünün SEO olduğunu anlıyoruz.

Tam bu noktada SEO nedir sorusu akıllara gelebilir. Ama bu yazımın konusu bu değil. Sizler ilgili yazıma bir göz atarak temelden ilerleyebilirsiniz. Bir bu noktada yolumuza devam edelim. Çünkü SEO çalışmalarına nasıl başlanır, yararlanabileceğiniz ile ilgili kaynaklara değinmek istiyorum.

Çünkü gördüğüm kadarı ile yeni başlayanlar işleri biraz gözünde büyütüyorlar ve aslında öğrenince kendilerinin yapabileceği şeyleri parayla yaptırıyorlar. Bu konuda asıl önemli olan para verilmesi değil, işin başkası tarafından yapılması ve tekrarı gerektiğinde yine birini bulmak gerekmesi. Peki gerçekten SEO çalışmasına nasıl başlanır ?

Önce bilgi edinin, sonra fikir sahibi olun

Evet işe başlamadan önce ilk işiniz araştırma yapmak olacaktır. Çünkü herzaman dendiği gibi bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz. İlk yapmanız gereken internet üzerinden araştırma yaparak, özellikle SEO bloglarını takip ederek bilgi sahibi olun.

Bu adım en önemli adımdır. Çünkü ister çalışmaları kendiniz yürütün, isterse birine yaptırın bilgi sahibi olmazsanız vakit ve nakit kaybına uğrarsınız.

Eğer bu noktada yaptığınız araştırmalar kafanızda oturmayı sağlamadıysa veya daha da geliştirerek kendi çalışmalarınızı yapmak istiyorsanız, seo eğitimi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Azı karar, çoğu zarar

Artık bilgi anlamında kendinizi olgunlaştırdınız ve kendi çalışmanızı yapma vakti geldi. Bu noktada çalışma yapmadan önce aklınızdan çıkarmayın. Fazlaca yapacağınız çalışma sizlere ilk etapta ters etki yapabilir. Çalışmalarınızı bir periyoda bindirin ve planlı çalışın.

Google güncellemelerini takip edin

Bu konuyu es geçmemeniz gerekiyor. Çünkü unutmayın ki çalışmaları Google’a karşı yapıyorsunuz. Dolayısıyla Google’un yaptığı güncellemeleri görmezden gelerek yapılacak çalışma, size zarar verebilir.

İlk etapda bu dediklerimi uygulayarak temel anlamda kendi SEO çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz. En kötü ihtimalle bilgi sahibi olarak ödeme yapacağınız kişileri ve siteleri seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi