Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

E ticarete Nasıl Başlanır? Nedir? Ne İşe Yarar?

12 Haziran 2022
PAYLAŞ
E ticarete Nasıl Başlanır? Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde ürün ya da hizmet satın almak isteyen kişiler internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. İnternet üzerinden alışveriş yapılmak istenmesi ise e ticaret sektörünün gelişmesini sizler gibi yeni girişimcilerin sektöre katılmasını sağlamaktadır. Ancak bu makalemizde E ticarete nasıl başlanır ve başlangıçta neler yapmanız gerektiğini sizlere açıklıyoruz.

E Ticaret Özellikleri Nelerdir?

Ürün ya da hizmetlerin internet üzerinde buluşturulmasına elektronik ticaret adı verilir. Elektronik ticaret toplum içerisinde e ticaret olarak bilinir. E ticaret, geleneksel yöntemlerin aksine teknolojik gelişmelerden yararlanıyor. Teknolojik gelişmelerden yararlandığı için de daha çok kişiye ulaşma şansı elde eder.

E ticaret sektörüne atılmak isteyen girişimcilerin sayısı çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Lakin bu sektöre giriş yapacak olanların birtakım ön hazırlıkları tamamlaması önemlidir. Ön hazırlık yapmadan sektör içerisine giriş yapan kişi ya da firmalar rakip firmalarla rekabette oldukça zorlanır.

E-Ticaret’e Nasıl Başlanır, ilk aşamada neler yapmalıyım?

E Ticaret Nasıl Yapılır? E Ticarete Nasıl Başlanır?

Girişim olarak E ticarete nasıl başlanır bilmeyenlerin ve e ticaret girişimi başlatmak isteyenlerin birtakım kısaslara hakim olması gerekir. Bu kısaslara hakim olmayan kişiler e ticaret yapmakta zorlanır. Ancak elektronik ticarete başlamak için ilk olarak bir e ticaret sitesi açılmalısınız veya e ticaret satış yapan internet sitelerinin bünyesine dahil olmak önemli bir husus olacaktır. Daha sonra site içerisi özelleştirilmelisiniz ve markanın sloganları ile donatmalısınız.

En son aşamada ise sitenin ve markanın reklamı yapılarak tanınırlığını üst seviyeye çıkarmak gerekiyor. Reklam doğru yapılırsa markalar daha fazla trafik elde eder. Trafiği üst olan sitelerin e ticaret hacmi daha fazladır.

E Ticarete Nasıl Başlanır Dikkat Edilmesi Gerekenler

E ticarete dahil olarak internetten satış yapmak isteyen kişiler dikkatli olmalıdır. Dikkatsiz yapılan hamleler başarının önüne geçer. Bu sürece başlarken dikkat edilmesi gereken ilk husus ne satılacağına karar vermektir. Satılacak ürün, satış rakamları açısından ve sizin açınızdan oldukça mühimdir. Toplumun büyük bir kesimine hitap edecek ürün ya da hizmet tercih edilmelidir.

E ticarete başlarken dikkat edilecek hususlardan bir diğeri de sizin kullanıcılarınız için güvenilir ve sürdürülebilir bir alt yapı kurmanız olarak düşünebilirsiniz. Gerekli alt yapılar oluşturulmadan satışa başlamamak gerekiyor. Bu alt yapının yanında canlı destek aracı ve müşteri temsilci birimi eklemek de e ticarete başlayacak kişilerin dikkat etmesi gereken detaylardandır.

E Ticaretin Faydaları

E Ticaret Avantajları

Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanların alışveriş anlayışı değişmeye başladı. Kişiler geleneksel alışveriş yerine internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. İnsanların alışveriş anlayışının değişmesi ise e ticaretin avantajlarının artmasını sağlıyor. E ticaret sürecinin avantajlarından bazıları:

  • Satış rakamlarının artmasını sağlar.
  • Instagram gibi platformlar üzerinden daha çok kullanıcıya ürün satmanıza yardımcı olur.
  • Müşterilerle kolay ve güvenilir iletişim kurulmasına yardımcı olur.
  • Sosyal medya üzerinden reklam vermenizi kolaylaştırır.
  • Firmaların daha kolay gelecek planı yapmasını sağlar.
  • Ödeme ve satış sürecinde harcanacak zamanın gözle görülür biçimde düşürülmesini kolaylıkla müşterileriniz için sağlayabilirsiniz.

E ticaretin en önemli avantajı kısa süre içerisinde hedef kitleye ulaşabilmesidir. Kısa süre içerisinde hedef kitleye ulaşabilen firmalar daha yüksek satış rakamlarını görür.

E Ticarete Nasıl Başlanır? E ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekli Midir?

Yeni bir girişimci olarak E ticaret sektörüne giriş sağlamak isteyen kişiler e ticaret için şirket kurup kurmaması gerektiğini sorguluyor. E ticarete başlayacak kişilerin şahsına ait olan bir şirket açması gerekir. Kişiye ait olan şirket sayesinde ürünlerin doğrudan pazarlanması çok daha kolay hale gelir. Bunun yanı sıra şirket, müşterilerin güveninin kazanılmasında önemli bir etkendir.

Şahsına ait şirket kuran kişiler ürün stokunu artırabiliyor. Ürün stoku artırıldığında satış rakamları da doğru orantılı şekilde artıyor. Bunun yanında şirket sayesinde popüler dijital satış kanallarında pazar yeri satın alınabilir. Bütün bu imkanlar şirket olmadan gerçekleşmez.

E Ticaret Türleri

Oldukça geniş bir sektör olan, E ticaret sektörü iki farklı kategoride incelenmekte. Bu kategorilerden birincisi satılan ürüne göre e ticarettir. Satılan ürüne göre e ticaret kendi içerisinde doğrudan ve dolaylı e ticaret olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğrudan e ticarette somut bir anlama sahip olmayan mal ya da hizmetlerin satışı gerçekleşir. Instagram takipçi satışı, müzik programı, oyun ve sosyal medya hesaplarındaki beğeni satışı doğrudan e ticaret kategorisine girer. Dolaylı e ticarette ise geleneksel ticaretle alınabilecek ürünler satın alınmaktadır. Giyim, kozmetik, teknolojik ürünler bu kategoridedir.

E ticaretin incelendiği diğer kategorisi taraflarına göre e ticarettir. B2B, B2C, C2B, C2C bu kategoride yer alır.

E Ticaret İle Geleneksel Ticaretin Farkı

Teknolojinin gelişmesi e ticaret ile geleneksel ticaret arasındaki farkı gözler önüne serdi. E ticarette günün her saati alışveriş yapma imkanı vardır. Ancak geleneksel ticarette belli bir zaman dilimi vardır, bu zaman dilimi aşılamaz.

E ticarette tek seferde çok fazla iş yapılır ancak gelenekse ticarette bu mümkün olmayacaktır. Bunun yanında e ticaret üzerine geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır. Geleneksel ticarette ise ürün çeşitliliği sınırlıdır.

E ticarette enerji, zaman ve harcamalardan daha rahat tasarruf edilebilmektedir. Geleneksel ticarette ise harcamalardan kısma söz konusu değildir. Bütün bu fark göz önüne alındığında e ticaretin geleneksek ticarete göre daha üstün olduğu kesindir.

E ticarete nasıl başlanır

E Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Yeni bir girişimci olarak E ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin birtakım verileri sağlaması gerekir. Gerekli verileri hazırlamayan kişiler sektöre giriş yapamaz. E ticaret için gerekli olan temel şart internet sitesidir. İnternet sitesi kurmak için de domain adı ve hostinge ihtiyaç duyuluyor. Domain adı ve hostingin belirlenmesi e ticaret için yeterli değildir. Markaya ait ödeme yöntemlerinin de belirlenmesi gerekir.

Alternatif ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi firmalara avantaj sağlar.

E Ticaret Yaparken Nelere Özen Gösterilmelidir?

E ticaret alanında büyümek ve dev bir firma olmak isteyen kişilerin sürece özen göstermesi oldukça önemlidir. Ancak sürece özen göstermek yeterli değildir. Kesintisiz bir destek ve müşteriye iletişim sürecin olmazsa olmazlarındandır. Bunun yanında kampanya, promosyon gibi ilgi çekici konulardan yardım almak da e ticaret yaparken özen gösterilmesi gereken konulardandır.

E ticaret örneklerini bilmek ve bu örnekleri yorumlamak da e ticaret sektörüne giriş yapan değerli girişimcilerin önem vermesi gereken en önemli husustur.

Girişimlerin E Ticaret Sürecinde Yaptıkları Hatalar

E ticarete başlayan kişiler süreç içerisinde yapmaması gereken birçok hata yapabiliyor. Yapılan bu hatalar firma ya da markanın satış rakamlarını olumsuz olarak etkiler. Süreç içerisinde yapılan hatalardan ilki ürün açıklamalarının yetersiz olmasıdır. Yetersiz olan açıklamalar müşteriyi etkiler.

Kalitesiz ürün fotoğrafları, karmaşık ödeme süreci ve yüksek kargo ücretleri de süreçte yapılan hatalardandır. Kişiler sattığı ürünlere doğru ve kaliteli fotoğraflar koymalıdır. Doğru olmayan fotoğraflar müşterilerin güvenini zedeler. Bununla birlikte yüksek kargo ücretleri e ticaret sürecini direkt olarak etkiler. Fahiş kargo ücretleri ile karşılaşan kişiler rakip firmalardan alışveriş yapmayı tercih eder.

E Ticaretin Dezavantajları

E ticaret her zaman size avantaj getirmez. Bazı durumlarda bu sektör dezavantajlı olması mümkündür. Bu dezavantajlar yüzünden bazı kişiler geleneksel yöntemlerle alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Yüz yüze satış olanakları ve ürünü detaylı olarak inceleyememe sektörün en önemli dezavantajıdır. Ürünü detaylı olarak inceleyemeyen kişiler geleneksel satış yöntemlerine yönelmesi önerilmektedir.

İsim yapmamış e ticaret sitelerine karşı güvensizlik sorununun yaşanması sektör içerisindeki dezavantajlardandır. Alacağı ürüne karşı hissetme ve dokunma imkanının olmaması bazı müşterilerin e ticareti tercih etmemesine neden oluyor.

İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi