Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

cPanel nedir? Nasıl Kullanılır?

27 Kasım 2022
PAYLAŞ
cPanel nedir? Nasıl Kullanılır?

cPanel teknik bilgiye sahip olmadan basit bir gösterge panosu aracılığıyla web sitelerinizi yönetmenize yardımcı olan hosting yönetici arayüzüdür. Birçok popüler web hosting firması cPanel kullanır. Bu nedenle cPanel’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak, web barındırmadan daha fazla fayda elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu yazımda sizlere cPanel arayüzünü tamamen detaylı olarak anlatacağım. Görseller üzerinden yapacağım anlatım sayesinde kolaylıkla cPanel kullanmayı öğreneceksiniz.
Yukarıdaki görsel cPanel ana sayfasının bir örneğidir. Genelde tüm cPaneller birbirine benzer. Bazı durumlarda hosting firmasına bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

CPanel’de yönetebileceğiniz bazı alanlar şunlardır;

 • Web sitesi dosya organizasyonu.
 • WordPress kurulumu gibi yazılım kurulumu.
 • E-posta hesabı oluşturma ve yönetimi.
 • Alanların ve alt alan adlarının oluşturulması ve yönetimi.
 • Veritabanı arama, yedekleme ve yönetimi.
 • Kullanıcı yönetimi.
 • Parola ve güvenlik.

cPanel’e nasıl giriş yapılır ?

Cpanel yönetim panelli hosting paketi aldığınızda size mail yolu ile cPanel giriş bilgileriniz gönderilecektir. Bu mail üzerinden linklere tıklayarak size verilen kullanıcı adı ve parola sayesinde giriş yapabilirsiniz. Giriş linklerinizi bulamazsanız aşağıdaki gibi cpanel’e giriş yapabilirsiniz.

Web siteniz http ile başlıyorsa, sonuna :2082 ekleyin,
Örnek : http://www.siteadresin.com:2082

Web siteniz https ile başlıyorsa, sonuna şu şekilde :2083 ekleyin:
Örnek : https://www.siteadresin.com:2083

Örneklerde gördüğünüz gibi site adresiniz ile giriş yapabilirsiniz veya hostinginiz için oluşturulan ip adresi ile de giriş yapabilirsiniz.. Adres çubuğuna ip adresinizi yazıp sonuna yukarıdaki örneklerdeki gibi ekleme yapabilirsiniz.

cPanel Dosya Yönetimi

CPanel’in “Dosyalar” bölümü, web sitenizin çalışmasını sağlayan tüm web sitesi dosyalarını ifade eder. WordPress dosyaları, temalar, eklentiler, medya vb. İçin klasörler içerir.
Bu bölümde Web sitenizin dosyalarını yükleyebilir ve yedekleme işlemleri yapabilirsiniz. Yedeklemeyi yazımın ilerleyen bölümlerinde anlatacağım. Site dosyalarınıza erişmek için “Dosyalar” bölümüne gidin ve “Dosya Yöneticisi”ne tıklayın.

Karşınıza çıkan sayfada public_html klasorune web sitenizin dosyaları yükleyebilirsiniz. Public_html klasörüne girin üst menüden yükle butonuna tıklayın ve yüklemek istediğiniz zip dosyasını seçin. Bu sayede site dosyalarını yüklemiş olacaksınız

CPanel veritabanı yönetimi

Veri tabanı ihtiyacı olmayan basit yönetim paneli olmayan bir HTML site kuruyorsanız bu bölümü kullanmanıza gerek yoktur. Dosyaları attığınız anda siteniz çalışmaya başlayacaktır. WordPress gibi php tabanlı bir sistem kuruyorsanız veri tabanı oluşturmanız gerekecektir.

Cpanel üzerinden VERİTABANLARI bölümüne gelin ve MySQL Veritabanı Sihirbazı linkine tıklayın. Bu sihirbaz sayesinde kolay bir şekilde veri tabanı oluşturabileceksiniz.

MySQL® Veritabanı Sihirbazı linkine tıkladıktan sonra karşınıza;

 1. adım gelecektir. Buraya bir veri tabanı ismi belirleyip yazın ve Bir sonraki adıma geçin. Ben örnek olması için “adam” yazdım.
 2. adımda ise sizden kullanıcı adı ve şifre oluşturmanızı istecektir. Bu bölümleri de doldurun ve kullanıcı oluştur butonuna tıklayın. Ben örnek olması için “adamx” yazdım. Oluşturduğunuz şifreyi bir yere kayıt etmeyi unutmayın.
  Bu bölümde veritabanına kullanıcı eklemeyi yapacaksınız. Aşağıda ki görselde gördüğünüz gibi TÜM AYRICALIKLAR kutucuğunu işaretleyin ve bir sonraki adıma geçin. Bu işlemler ile sitemiz için veritabanı eklemiş bulunuyoruz. Sitenizde kurulum yaparken sizden bu bilgiler istendiğinde bu oluşturduğunuz bilgileri girebilirsiniz.


CPanel Alan Adı Yönetimi

Web siteniz için alt alan adı kurmak veya domain yönlendirmesi yapmak gibi işlemleri bu bölümden halledebilirsiniz. Alt ekli alanları bölümünden sub domain oluşturabilirsiniz. Örneğin siteniz için bir forum oluşturacaksınız. forum adında sub domain oluşturarak forum.siteadresiniz.com şeklinde kullanabilirsiniz.

CPanel e-posta yönetimi

Web siteniz için site uzantılı bir e-posta adresine ihtiyacınız var ise bu bölümden yapabilirsiniz. Örnek iletişim için bir mail bunun yanına reklam için ayrı bir mail açarak müşterilerinize sunabilirsiniz. Hosting paketinizin özelliklerine bağlı kalarak belli bir sayıda mail açabilirsiniz. Bazı hostingler 10 maile kadar izin veriyorsa 10’dan fazla açamazsınız.

CPanel Yedek Alma

Cpanel üzerindeki sitelerinizin yedeklerini kolay bir şekilde alabilir veya aldığınız yedekleri yükleme işlemi yapabilirsiniz.. Yukarıdaki görselde bulunan yedekleme sihirbazına tıklayın. Karşınıza çıkan sayfa da Back UP butonuna tıklayın ve tam yedeklemeyi seçin. post loading Tam yedekleme butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfaya mail adresinizi yazın ve yedek oluştur butonuna tıklayın. Yedeğiniz oluşturulduktan sonra mailinize indirme linki gelecektir veya aynı sayfada çıkan yedek linkine tıklayarak da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi