Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Doğru Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

26 Mayıs 2022
PAYLAŞ
Doğru Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Cep telefonlarının gelişmesi ve sosyal medya kullanımın artmasıyla birlikte Doğru hashtag kullanımı gibi yeni terimler ortaya çıktı. Özellikle Instagram kullanıcılarını, içerik üreticilerini yakından ilgilendiren hashtag herkesin bilmesi gereken bir terim haline geldi. Sosyal medyada içerik üreticisi olan veya sadece kullanıcısı olarak paylaşım yapan neredeyse herkes hashtag kullanımı yapar hale geldi.

Hashtag Ne Demek?

Hashtag: # sembolüyle arasına boşluk koymadan kullanılan kelimeler veya kelime topluluklarıdır. Bir kelimeden fazla bir hashtag kullanımı için yine aynı şekilde kelimeler arasında boşluk bırakmadan kullanmak doğru kullanım şeklidir. Türkçe okunuşuyla “heşteg” sosyal medya dünyasının en çok kullanılan terimleri arasındadır. Youtube, Instagram, Twitter gibi birçok uygulamada kullanıcılar hashtag kullanırlar.

Sosyal Medyada Neden Hashtag Kullanımı Önemli?

Hashtag kullanmak içeriğin daha fazla kişiye ulaşmasına, daha popüler hale gelmesine, aramalarda kolaylıkla bulunmasına sebep olur. Yapılan paylaşımın daha çok kişiye ulaşması için en çok tercih edilen sistemdir. Hashtag kullanımı profile doğrudan ulaşamayan sosyal medya kullanıcılarını profile çekmek için en iyi yöntemdir.

Başarıyı sağlamak isteyen birçok kişinin kullandığı bir özelliktir Hashtag. Twitter kullanıcıları da sıklıkla tercih eder. Çünkü Twitter kullanıcıları bu sayede bir konunun üzerinde toplu olarak fikir beyan edebilirler. Twitter uygulamasında en çok kullanılan hashtagler gündem kısmında Twitter tarafından öne alınır. Twitter’ın hashtag gündemi devamlı olarak değişmektedir.

Popüler Hastaglar
Popüler Hastaglar – Hashtag Kullanımı ve Otomatik Hashtag oluşturma

Nasıl Hashtag Oluşturursunuz?

Hashtag sembolünü; Mevcut klavyenizin Alt Gr ve 3 tuşuna aynı anda basarak oluşturabilirsiniz. Bunun yanında telefon, tablet gibi cihazlarda klavyenin sembolleri arasında bulabilirsiniz.

Hashtag oluşturmak için:

  • Klavyeniz üzerinden hashtag sembolünü bulunuz. (#)
  • İçeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri sembol ile arasına boşluk bırakmadan yazmalısınız. Birden fazla hashtag kullanımı için bir sonraki hashtag sembolünü koymadan önce sözcükleri birbirinden ayırmalısınız.
  • İçeriğinizi daha fazla kişiye ulaşması için en çok kullanılan hashtaglerden yararlanabilirsiniz.

Kullanacağınız hashtaglerin kaç tane olacağı, ne sıklıkla kullanılacağı veya hangi hashtagleri kullanacağınız tamamen size bağlıdır.

Örneğin Codlio instagram hesabında hashtag kullanımı konusunda paylaşmış olduğumuz içerikler üzerinden farklı örneklere ulaşabilirsiniz.

Neden Popüler Hashtag Kullanma Üzerine Düşünmeliyiz?

Kendi ürettiğiniz uzun kelime gruplarından oluşan hashtagler yerine herkesin bildiği ve sık kullandığı hashtagleri kullanmak içeriğin aramalarda daha çok çıkmasına, daha çok kişi tarafından görülmesine sebep olur. Sosyal medya dönemi çok hızlı değişen akımlara bağlıdır. Dönemin popülaritesi arasında bulunmak her zaman hashtag kullanımı için ve sizin için önemlidir. Paylaşımlarınızı kelime öbeğiyle etiketlemek başarıyı yakalamak için önemli bir faktördür. Popüler hashtagleri analiz edip kullanmak başarıya bir adım daha yaklaşmaktır.

Popüler Hashtagleri Nasıl Bulabiliriz?

Hashtagler içerik olarak kendi aralarında gruplandırılabilir. Koyulacak hashtagler içerikle en uyumlu olacak şekilde seçilebilir. Paylaşımla alakalı anahtar kelimeleri Instagram sayfasının arama kısmına yazıp etiketler kategorisinde aratıldığında en çok kullanılan hashtgler kullanım sayısına göre sıralanacaktır.

İNSTAGRAM DOĞRU HASHTAG KULLANIMI | Nasıl hashtag bulunur ?

Hashtag Performansını nasıl ölçersiniz?

Doğru hashtag kullanmak kadar, kullanılan hashtglerin performansını takip etmek de önemlidir. Gönderilerde kullanılan hashtaglerin kendi hesabınıza bir katkısı olmuyorsa değiştirmeniz lazım diyebiliriz. Bir süre önce popüler olan, sık tercih edilen hashtagler artık ön sıralarda tercih edilmiyor olabilir. Gündemi takip etmek bu konuda en önemli konudur. Gündem konuları, yazıları, içerikleri takip ederek akışa uyum sağlamak ve gündem konular hakkında oluşturulan yeni hashtgleri kullanmak önemlidir. Modası geçmiş, artık ilgi çekmeyen içerikler ve hashtagler içeriklerin ön plana çıkmasına gölge düşürür.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Seo Nasıl Yapılır?
Blog 20 Aralık 2022

Seo Nasıl Yapılır? Seo'nun geleceği, seo stratejisini nasıl yapmalısınız gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler il...

E-mail Marketing Nedir? E-mail Marketing ile Oda Satışları Nasıl Artırılır?
Blog 20 Aralık 2022

Markaların müşteri veya kullanıcılardan izinli olarak aldıkları mail adreslerine, kullanıcının ilgisini çekebilecek şek...

WordPress ile neler yapılabilir? WordPress Nedir?
Blog 19 Aralık 2022

WordPress dünyanın en popüler blogging sistemidir. Fakat WordPress ile yapılabilen şeyler sadece blog siteleriyle sınır...

Bulut Bilişim Teknolojisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Blog 19 Aralık 2022

“Bulut nedir? Ne işe yarar ve bu sistemler nasıl kullanılır?” gibi sorular muhtemelen duyduğunuz ve hatta kendinize sor...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi