Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

E-mail Marketing Nedir? E-mail Marketing ile Oda Satışları Nasıl Artırılır?

20 Aralık 2022
PAYLAŞ
E-mail Marketing Nedir? E-mail Marketing ile Oda Satışları Nasıl Artırılır?

Markaların müşteri veya kullanıcılardan izinli olarak aldıkları mail adreslerine, kullanıcının ilgisini çekebilecek şekilde kurguladıkları kampanyaları e-mail yoluyla ulaştırmasına e-mail marketing, Türkçe tabiri ile e-posta pazarlaması denir. E-mail marketing’in temel olarak marka web sitesindeki etkileşimi artırıp satışa çevirmeyi amaçlar.

E-mail marketing hedef kitleyle etkileşimi ve yatırım geri dönüşü (ROI) en yüksek olan dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Yapılan araştırmalara bakıldığında bir mail adresine sahip insanların yüzde 40’ı maillerini her gün düzenli olarak kontrol ediyor. Aslında bunda insanların mobile kullanım oranlarının artması da büyük etken.

Otellerde tıpkı e ticaret siteleri gibi, misafirlerinden check-in sırasında veya internet rezervasyonlarında aldıkları e-mail adreslerini değerlendirip e posta pazarlaması yapabilir. Böylece daha önce konaklamış olan misafirlerine yeni kampanyalarını duyurabilir ve çeşitli fırsatlar sunarak tekrar konaklamalarını sağlayabilirler. Bu hem sadakati artırmada hem de daha önce konaklamış kişilerin arkadaşlarına tavsiye etmesiyle kulaktan kulağa pazarlama da büyük rol oynar.

Etkili E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing yaparken sizi en çok zorlayacak şeylerden bir tanesi, gönderdiğiniz e postaları kullanıcıya açtırmak ve içeriği okutmak olacaktır. Yani 10.000 kişiye gönderdiğiniz bir e-mail’in 10.000’ninde açmasını beklemek imkansızdır. Çünkü kullanıcı ilgisini çekmeyen bir e postayı direk silmeyi tercih edecektir. Bunun için çeşitli yöntemler kullanarak misafirinizi etkileyip e-posta açma oranını (Open Rate) yükseltmeniz gerekiyor.

Kullanıcıyı Etkileyecek Faktörler

Etkili Mesaj: Kusursuz planlama ve empati yaparak kullanıcıyı etkilemeyi başarmalısınız. Mailin konusundan, e-posta’nın giriş cümlesine, kullanıcıya yansıttığınız üsluba ve mailin içeriğinde kullandığınız görsele kadar her şeyin kullanıcıyı etkilemeyi başarması gerekiyor. Burada en kritik nokta da gönderdiğiniz mailin konu kısmında kullanıcıyı etkileyip mailin içeriğine ulaşmasını sağlamanız olacaktır.

Otelin Adı ile Gönderim: E-mail gönderirken gönderen kişi kısmında otelin adının yazması kullanıcıların sizi hatırlamasını kolaylaştırır. Bu sebeple gönderen kısmında muhakkak otel adının yazmasına özen göstermelisiniz.

Etkili Başlık: Kullanıcıyı mailin konu bölümünde etkiledikten ve maili açmasını sağladıktan sonra en önemli kısım mailin başlığıdır, yani kullanıcıyı mailin içeriğine çektiğiniz kısım. Güçlü ve etkili bir başlık seçtiğiniz takdirde kullanıcılar mailin detaylarını okumaya yöneleceklerdir. Bu bölümde bonus olarak şunu söyleyebilirim; başlıkta kullanacağınız rakamlar göz tarafından daha iyi algılanacaktır. Örneğin; ‘’Bu seferki konaklamanızda %30 daha az ödeyin’’ gibi  bir başlık her zaman daha etkili olacaktır. Tabi ki bu örnek sizin yaratıcılığınızla geliştirilebilir.

Kişiselleştirilmiş İçerik: Otelinizde konaklamış misafirler genellik kişisel bilgilerini otelle paylaşıyorlar ve otel ile paylaşılan bu bilgiler de genellikle doğru oluyor. Kişisel içeriklerin önem kazandığı bu dönemlerde misafirlerinizin adına özel mailler hazırlayabileceğiniz bir çok mail otomasyon sistemleri bulunuyor. Bu teknolojileri kullanarak kişiselleştirilmiş mailler yollamanız daha da etkili olacaktır.

Mailing kampanyanızda sen dili kullanmaktan çekinmeyin.

Örneğin; “Senin için Kaçırılmayacak Fırsat”,  “3 gece konaklamanda 1 gece de bizden” gibi samimiyet algısı yaratmak otelinize zarar vermeyecektir. Veya mailinizde kullanacağınız butonlarda “Şimdi Rezervasyon Yap” gibi harekete geçirici cümleler kullanabilirsiniz.

Satış Odaklı Olmaktan Kaçının: İnsanlar artık “indirim”, “kampanya” gibi başlıklar görmekten sıkıldı ve bu gibi sloganlar inandırıcılığını da yitirdi diyebiliriz. Bu sebeple mailinizde daha çok bilgi veren içeriklere yer vermelisiniz.

Mobil Uyumlu: İnternet siteleri gibi mail kampanyalarınızda mobil uyumlu yani responsive tasarımı sahip olmalı. Mobil cihazlarda düzgün açılmayan mail şablonların kullanıcılar tarafından spam olarak kabul ediliyor.

E Mail Marketing Araçları Nelerdir?

İyi kurgulanmış bir otel web sitesinden rezervasyon almanız için size en iyi trafik getirecek yollardan bir tanesi mail marketing yani e-posta pazarlaması olacaktır. Hiçbir kodlama, tasarım veya teknik bilgi gerektirmeden elinizdeki mail datasını kullanarak aynı anda binlerce dataya mail gönderebileceğiniz mailing araçları bulunuyor. Bunlardan birkaç tanesini MailChimp, SendBlaster, SendinBlue, MailJet, MailGraf. Hotelimo.com‘dan daha fazla seçeneğe de ulaşabilirsiniz. Bir çoğunun deneme sürümü bulunuyor ve bu teknolojiler ile gönderdiğiniz maillerin detaylı raporunu alabiliyorsunuz. Yani gönderdiğiniz mailleri kaç kişi açmış, kaç kişi okumadan silmiş, kimlerin mail içerisindeki linke tıkladığını anında size rapor olarak sunuyor.

Benim size tavsiyem kullanım kolaylığı ve içerisinde yüzlerce hazır mail şablonuna erişebileceğiniz MailChimp ile ilk mailing kampanyanızı hazırlayabilir ve yollayabilirsiniz. Daha sonra aldığınız verime ve ihtiyaca göre diğer tavsiye ettiğim veya kendi araştırmalarınızla bulabileceğiniz araçlarla mailing kampanyalarınızı yapabilirsiniz.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi