Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

E Ticaret Için Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

16 Mayıs 2023
PAYLAŞ
E Ticaret Için Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

E-Ticaret işi yapmak isteyenler için şahıs şirketi kurmak maliyeti konusunu ele aldık! Neler yapmanız gerektiği, kaç para harcayacağınız ve bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. İşinizi hemen kurmaya hazır olun!

E-Ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurmak Maliyeti

İnternetin hayatımızın her alanına girmesiyle beraber e-ticaret de son dönemde oldukça popüler hale geldi. Bu popülerlikle birlikte birçok kişi yeni bir iş fikri olarak e-ticaret yapmak istiyor. Ancak, e-ticaret yapmak için bir şirket kurmak gerekiyor ve buna bağlı maliyetler de bulunuyor. Bu makalede, e-ticaret için şahıs şirketi kurmanın maliyetlerini inceleyeceğiz.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi, tek kişi tarafından kurulan ve tek kişi tarafından yönetilen türde bir şirkettir. Bu şirket türü, Türk Ticaret Kanunu (TTK)’nda “tek kişilik şirket” olarak geçer.

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyetleri Nelerdir?

Şahıs şirketi kurmak için belirli bir miktar sermaye yatırmak gerekiyor. Türkiye’de şahıs şirketi kurmak için asgari sermaye tutarı 10.000 TL’dir. Bu tutarın tamamı kuruluş sırasında şirketin banka hesabına yatırılmalıdır.

Kuruluş İşlemleri

Şahıs şirketi kurmak için hazırlanması gereken belgeler arasında imza sirküleri, taahhütname, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası gibi evraklar yer alıyor.

Noter Masrafı

Şirket kuruluş işlemleri sırasında noter masrafı da ödenmesi gereken diğer bir maliyetlerdir. Bu masraf, bölgenize ve noterinizin tarifelerine bağlı olarak değişebilir.

Vergi Dairesi Harçları

Şirket kuruluş işlemleri sırasında vergi dairesine harç yatırmanız gerekiyor. Bu harç, şirketin sermaye tutarına bağlı olarak değişebilir. Esasen yapacağınız her işlem için ayrı bir harç ödemeniz gerekiyor. İşlem sayısı arttıkça yapmanız gereken harçlar da artar.

E-ticaret yapmak için şirket kurmanın birçok maliyeti bulunuyor. Ancak, şirket kurma maliyetleri işletmenizin gelecekteki karlılığına da bağlı olduğu için yatırım yapmak gerekiyor. Şahıs şirketi kurmak, e-ticaret yapmak isteyen girişimciler için uygun bir seçenek olabilir. Bu nedenle, yatırım yaparken iyi bir araştırma ve doğru bir planlama yapmanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi