Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

E Ticaret Için Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

16 Mayıs 2023
PAYLAŞ
E Ticaret Için Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

E-Ticaret işi yapmak isteyenler için şahıs şirketi kurmak maliyeti konusunu ele aldık! Neler yapmanız gerektiği, kaç para harcayacağınız ve bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. İşinizi hemen kurmaya hazır olun!

E-Ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurmak Maliyeti

İnternetin hayatımızın her alanına girmesiyle beraber e-ticaret de son dönemde oldukça popüler hale geldi. Bu popülerlikle birlikte birçok kişi yeni bir iş fikri olarak e-ticaret yapmak istiyor. Ancak, e-ticaret yapmak için bir şirket kurmak gerekiyor ve buna bağlı maliyetler de bulunuyor. Bu makalede, e-ticaret için şahıs şirketi kurmanın maliyetlerini inceleyeceğiz.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi, tek kişi tarafından kurulan ve tek kişi tarafından yönetilen türde bir şirkettir. Bu şirket türü, Türk Ticaret Kanunu (TTK)’nda “tek kişilik şirket” olarak geçer.

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyetleri Nelerdir?

Şahıs şirketi kurmak için belirli bir miktar sermaye yatırmak gerekiyor. Türkiye’de şahıs şirketi kurmak için asgari sermaye tutarı 10.000 TL’dir. Bu tutarın tamamı kuruluş sırasında şirketin banka hesabına yatırılmalıdır.

Kuruluş İşlemleri

Şahıs şirketi kurmak için hazırlanması gereken belgeler arasında imza sirküleri, taahhütname, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası gibi evraklar yer alıyor.

Noter Masrafı

Şirket kuruluş işlemleri sırasında noter masrafı da ödenmesi gereken diğer bir maliyetlerdir. Bu masraf, bölgenize ve noterinizin tarifelerine bağlı olarak değişebilir.

Vergi Dairesi Harçları

Şirket kuruluş işlemleri sırasında vergi dairesine harç yatırmanız gerekiyor. Bu harç, şirketin sermaye tutarına bağlı olarak değişebilir. Esasen yapacağınız her işlem için ayrı bir harç ödemeniz gerekiyor. İşlem sayısı arttıkça yapmanız gereken harçlar da artar.

E-ticaret yapmak için şirket kurmanın birçok maliyeti bulunuyor. Ancak, şirket kurma maliyetleri işletmenizin gelecekteki karlılığına da bağlı olduğu için yatırım yapmak gerekiyor. Şahıs şirketi kurmak, e-ticaret yapmak isteyen girişimciler için uygun bir seçenek olabilir. Bu nedenle, yatırım yaparken iyi bir araştırma ve doğru bir planlama yapmanız önemlidir.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi