Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Elektronik Postayı Ne için Kullanırız?

5 Haziran 2022
PAYLAŞ
Elektronik Postayı Ne için Kullanırız?

Bu yazımızda elektronik posta diğer adıyla ‘e-posta’ neden kullandığımız konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

En önemli özelliği farklı yerlerdeki insanların birbirlerine mesaj, fotoğraf, video vb. gibi dosyaları, içerikleri basit ve para karşılığı olmadan birbirlerine göndermeleri işlemine yarar.

Günümüzde mektup göndermek yerine e-posta göndermek daha verimli ve hızlı bir yöntemdir.

İnternet bağladığınız telefon, tablet, bilgisayar her türlü cihazdan e-posta göndere bilirsiniz.

Elektronik posta yollaya bilmek için ilk önce bir e-posta açmanız gerekir. Kaydolması aşırı kolaydır.

Elektronik Posta Nedir?

Elektronik posta yada e-posta yabancı adıyla e-mail aracılığıyla iki kişinin birbiriyle gönderilerini paylaştığı veya günümüzdeki çoğu şirketin çalışanlarıyla şirket bilgilerini paylaştığı güvenilir bir ileti gönderme aracı olarak kullanılır. Eskimiş kağıt kalem ile mektup yazmak yerine, günümüzde dijital bir şekilde internetin olduğu her cihazla kullanılır.

Göndermek istenilen mesaj, dosya, herhangi bir şeyie-posta yoluyla göndermek mümkündür. Üstelik tek yapmanız gereken iletilmek istenilen her ne varsa yazıp, yükleyip, iletilecek adresi yazmanız ve sadece gönder tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

E-posta mesaj almak ve göndermek için bir e-posta adresine ihtiyacınız var. E-postalara ulaşmak ve bunları saklamak için bilgisayarınızda bir program kurmanız gerekebilir.

Elektronik Posta Adresi Nedir?

E-postalar, başka bir e-postaya gönderilir. Elektronik postanızın Kullanıcı adını oluştururken sadece size özel bir kullanıcı adı oluşturabilirsiniz. Mesela ”sizin.adınız@gmail.com” bu gmail olan Google sağlayıcısının servisidir. yada ”sizin.adınız@outlook.com” outlook olan massenger sağlayıcısının hizmetidir. ”sizin.adınız@şirketiniz.com” şirketinizin adını içeren bir e-postaya iyi bir örnek olur.

Elektronik Postayı Neden Kullanmalıyız?

Şirket sahibiyseniz, şirketinizi veya web siteniz varsa tanıtımını yapmak için gereken önemli bir araçtır bu e-postalar. O sebepten ötürü Gmail yada Outlook gibi diğer popüler hizmetlerin yerine kendi alan adınızla reklamınızı yapmanız açısından daha etkili olabilir.

Alan adı ve kaliteli bir işletme web sayfasına sahip olmak daha profesyonel gözükmenizi sağlar. Günümüzde bir çok müşteri ve alıcı iletişim kurmak için bir web sitenizin olmasını ve sizinle iletişime geçmek için kurumsal adresinizle oluşturulan e-posta adresinizin olmasını bekler. Daha da önemlisi kendi şirketinizin adının geçtiği e-posta adresi size ve şirketinize olan güveni arttırmada yardımcı olur.

Elektronik Posta Neden Bu Kadar Popüler?

Ulaşımının ücretsiz ve ücretli olmak üzere farklı yolları olması sizlere seçenekler sunuyor. Bir kere ileti gönderme ve alma hızı son derece önemli etkenler arasında yer alıyor. İnsanlar isterlerse dünyanın öbür ucunda olsunlar e-posta adresinizden sizinle anlık oalrak iletişime geçebilirler.

Kimi zaman bir işlemi gerçekleştirmek için telefonumuza başvurup sorunun çözümü için aradığımız kuruma ulaşmak için telesekreterle bire bas, üçe bas, dörde bas gibi gereksiz uzun süren ve rahatsız eden yollardan geçmemiz gerekebiliyor. Fakat e-posta göndererek hiç bu tür sorunlarla karşılaşmanıza gerek kalmaz.

Üstelik e-posta üzerinden bir iş teslimi yaptığınızda çalınma korkusu gibi bir problemden korkmanıza gerek yok. Bunun sebebi her şeyin çevrim içi kaydını tutabilirsiniz. Gönderilen mesajların ve içeriklerin sadece göndermek istenilen alıcıya ulaştığından emin olabilirsiniz. Üstelik mesajlaşmanın aksine sınırsız alana sahip olursunuz. Yani dilediğiniz kadar yazabilirsiniz.

Elektronik Postaların Hepsi Ücretsiz Midir?

Genellikle çoğu elektronik posta aracı ücretsizdir. Ücret tahsis eden e-posta servislerine mevcuttur. Mesela şirketiniz için özel bir isim, patent almak için kullandığınız servis tabii ki de sizden bir ücret karşılığı, size bu güvenliği ve servisi sağlayacaktır.

Fakat bazı araçlar ve bazı anonim e-posta sağlayıcıları sizlere dezavantajlar sağlar. Bu dezavantajlardan korunmak için bu konuda uzmanlaşmış elektronik posta güvenlik şirketleriyle iletişime geçip güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi