Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Exploit Nedir? Exploit Türleri Nelerdir?

16 Mart 2023
PAYLAŞ
Exploit Nedir? Exploit Türleri Nelerdir?

Exploit, bir yazılım veya sistemin güvenlik açıklarını kullanarak, o yazılıma veya sisteme erişim sağlamayı amaçlayan bir saldırı yöntemidir. Bu tür saldırılar, birçok farklı amaç için kullanılabilir, örneğin bir bilgisayar sisteminin kontrolünü ele geçirmek, gizli bilgileri çalmak veya sistemi bozmak gibi.

Exploit türleri şunlardır:

  1. Buffer Overflow: Bellek aşımı olarak da bilinen bu tür, bir yazılımdaki bellek alanlarına fazla veri yükleyerek, programın çalışmasını durdurmak veya hatta kötü amaçlı kod çalıştırmak için kullanılır.
  2. SQL Injection: Bu tür, bir web uygulamasının veritabanına saldırmak için kullanılır. Saldırgan, web uygulamasının SQL sorgularına kötü amaçlı kod enjekte ederek, veritabanından bilgi çalmak veya değiştirmek için kullanır.
  3. Cross-site Scripting (XSS): Bu tür, bir web uygulamasının kullanıcılarının tarayıcılarına kötü amaçlı kod enjekte etmek için kullanılır. Saldırgan, web uygulamasına yüksek seviyede erişim sağlayarak, kullanıcıların web sayfasına erişmeleri sırasında kötü amaçlı kod çalıştırmasını sağlayabilir.
  4. Zero-Day Exploit: Bu tür, henüz keşfedilmemiş bir güvenlik açığından faydalanarak yapılan bir saldırıdır. Saldırganlar, bu tür güvenlik açıklarından faydalanarak yazılım veya sistemlere erişim sağlar.
  5. Denial of Service (DoS): Bu tür, bir sistem veya hizmete aşırı yüklenerek, normal çalışmasını engellemeyi amaçlar. Saldırganlar, bir DoS saldırısıyla bir sistem veya hizmeti çökertebilir veya çalışamaz hale getirebilir.

Exploit türleri sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedir. Bu nedenle, güvenlik açıklarını tespit etmek ve korunmak için yazılım ve sistemlerin sürekli olarak güncel tutulması gerekmektedir.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Blog Nedir?
Blog 31 Mart 2023

blog, birçok farklı konuda yazılı ya da görsel içeriklerin paylaşıldığı bir internet platformudur. Yazıların, fotoğrafla...

H5 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H5 etiketi, HTML kodlaması içinde kullanılan bir başlıktır ve seo açısından önemlidir. Bu etiket, sayfanın içeriğinin bi...

H4 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H4 etiketi, HTML kodlarında başlık seviyesi 4 olarak belirlenmiş bir etikettir. Bu etiket, web sayfalarının yapısal düze...

H3 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H3 etiketi, web sayfasındaki metinlerin başlıklarına atanan bir HTML etiketidir. Bu etiket sayesinde kullanıcılar ve ara...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi