Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Exploit Nedir?

25 Kasım 2022
PAYLAŞ
Exploit Nedir?

Exploit Saldırıları Hakkında Bilgi

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet dünyasında birbirinden farklı terim ve yazılımlar yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de exploit kelimesidir. Günümüzde Exploit kelimesi anlam olarak ”faydalanmak, sömürmek” gibi farklı anlamlara gelmektedir.

Kısaca yazılım dilinden bahsettiğimizde ise bilgisayarlara sızıntı yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Exploit anlamca; bilgisayarlarımızda bulunan herhangi bir yazılımın açığından yararlanarak bilgisayarımıza sızdırılan bir yazılımdır. Kod parçacıkları zamanla hata vererek bazı açıklar verebilmektedir. Bu durumda bilgisayarımızın bilgilerinin çalınmasına ve sızılmasına olanak sağlamaktadır.

İnternet üzerinde birçok kişi Exploit ile alakalı konu açarak bilgi almak istemişler. Bende exploit nedir, exploit ne anlama gelir başlıklarını ele alarak bu konudaki bilgi birikimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Exploit Nedir?

Dijital dünya üzerinde Exploit; Program, uygulama, yazılım ya da dijital ürünler üzerinde bulunan açık kod hatalarından yararlanan, istenmeyen kod ve planları bilgisayarlarda oluşturan bir sistemdir. Bu yöntem ile birlikte birçok kişinin bilgileri çalınmış durumdadır.

Bu tür kod çeşitleri bilgisayarlara sızdırıldıktan sonra sistemi devre dışı bırakılmasını sağlamaktadır. Yetkili bir kullanıcı oluşturarak tüm izinleri kendilerine göre ayarlarlar. Sistemin en zayıf noktalarını kullanarak sızmaya çalışan exploit, dijital dünyada bir hayli duyduğumuz yöntemlerden birisidir.
Exploit günümüzde 3 farklı role sahip olunduğu bilinmektedir. Çalışma prensiplerine göre sizler için sıraladım ve paylaşmak istiyorum.

Exploit Çeşitleri

Remote Exploit: Remote Exploit, sistem ile iletişime geçen bir türdür. Sistem ile iletişime internet ya da dijital ortam üzerinden geçer ve tüm güvenlik açıklarını kullanmaktadır. Bu sebepten dolayı son derece riskli bir sızıntı yöntemi diyebilirim.

Local Exploit: Bu yöntem ise en çok kullanılanlar arasındadır. Local Exploit ile birlikte sistem yöneticisinin bilgilerine ulaşılarak bilgileri almaya çalışılır. Sistemde bulunan yetkili kişi kim ise, o kişinin bilgilerini alarak sistemi en üst düzeyde kontrol etmeye çalışılır.

Client Side Exploit: Bu saldırı çeşidi genel olarak sosyal mühendislik saldırılarında tercih edilen bir modeldir. Burada amaç Client uygulamalarını açarak kullanıcıların bu programları kullanılması tetkik edilmektedir. Bu sayede istediği gibi hedeflere de ulaşmış olacaktır.

Exploit Açıkları Nasıl Kapanır?

Exploit, genel olarak açıklardan ve kod hataları gibi alanlar kısmından sızdırılma işlevini görmektedir. Bu sebepten dolayı güvenlik kısmında bu tür alanlara yönelmek gereklidir. Bazı Exploit’ler sisteme uzaktan bağlanarak işlevini görürken, bazıları da sistemi devre dışı bırakma gibi amaçlar ile düzenlenmektedir.
Sistemlerinizde exploit engelleme ve bulaşmamasını sağlamak için bazı görevler yer almaktadır. Genel olarak bu tür durumlarda program ve işletim sistemleri kod yamaları yaparak açıkları kapatmaktadır. Örnek vermek gerekirse Windows, exploit ağlarını inceler ve daha önceden girmiş olduğu açıkları ve hataları düzelterek güncelleme yayımlamaktadır. Bu sayede de zararlı yazılımlar bir nebze azalmış olacaktır.
Bu tür durumlarda güvenlik yazılım uzmanları ile iletişime geçerek başınıza gelen durumu anlatabilirsiniz. Onlar bu olayın üzerine bir araştırma başlatırlar ve durumu çözmek için çalışmaya geçerler. Sisteminizin ve programlarınızın zaaf noktaları incelenir, tespit edilir ve sonuç olarak problem giderilmeye çalışılır.
Genel olarak bu tür yazılımlardan korunmak için işletim sisteminizin ve kullanmış olduğunuz programların güvenli, korunan ve açıkları olmamasının önemi son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi