Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Front End Developer Nasıl Olunur?

Blog 19 Mayıs 2022
PAYLAŞ
Front End Developer Nasıl Olunur?

Front End Developer Nasıl Olunur? Neler yapmalıyım gibi sorularınız varsa bu yazıda okuyacaklarınız size çok fazlası ile yarayacak. Front end yada Front-end bir web sitesinin veya mobil uygulamanın ön yüzünü kodlayan kişiye verilen isimdir.

Front end developer ve back end developer diye web geliştirme sistemleri ikiye ayrılır. Front end developerlar, sayfaya istenen tasarımın yansıtmak için özel kodlar yazarlar. Back end developerlar ise kalıcı verilere saklama ve aynı zamanda front end developerlar tarafından isteklerin karşılanması ile ilgili verilerin dönülmesini sağlayan API leri yazarlar. Böylece Back- end developerlar front-end developerlara yardımcı olurlar.

Front End Developer Nasıl Olunur?

Front End Developer Nedir?

Yeni bir web sitesi oluşturulurken içerik ile ilgili işitsel ve görsel tasarımlar kısmını front-end developer oluşturur. Bir web sitesinde karşımıza çıkan renkli görseller, temalar ve fonların hepsi front-end developerlar tarafından yapılır.

Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır? konumuza göz atabilirsiniz.

Front End Developer Nasıl Olunur?

Günümüzde en çok merak edilene sorulardan birisi de front-end developer nasıl olunur? Sorusudur. Kendini bu alanda geliştirip yeni iş fırsatları arayanlar bu sorunun cevabını merak ederler. Front developer olmak isteyen bir kişinin bazı terimleri bilmesi ve bazı donamımlara sahip olması istenir. Web sitelerinde gözümüze çarpan tüm ayrıntı ve aktivitelerin en başından en sonuna kadar detaylı bir şekilde öğrenilmesi gerekir.

Birçok front-end developer tasarımı yaparken verdiği emeğin tasarıma başlamadan önce verdiği emekten daha fazla olduğunu söyler. Front-end developerlar genelde HTML, CSS, JavaScript teknolojileri kullanarak yapılması istenen tasarımları koda dökerler.

Front-end developer olmanın en gerekli noktası bu üç teknolojinin temelini iyi bir şekilde bilmekten geçer. Aralarında en basiti HTML dir. Front end developer olmak isteyenler bu işe HTML ile başlar. Daha sonrasında renklerle oynamak için CSS’e ihtiyaç duyarlar. Son olarak JavaScript ile oluşturulan tasarıma işlev katmak isterler.

Front End Developer Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Front-end developer olmak isteyenler hangi yeterliliklere sahip olması gerektiğini ve front-end developerlar hakkında bilinmesi gerekenleri merak etmektedir.

 • Front-end developer olmak isteyen kişi öncelikle meraklı olmalıdır.
 • Front-end developer olmak isteyen kişi araştırmacı olmalıdır.
 • Diğer bir özellik olarak sorunlara çözüm üretebilen biri olmalıdır.
 • Son olarak da bu özelliklerin yanında yabancı dil bilgisine sahip olmalıdır.

Tüm bu özelliklere sahip olan kişiler geleceğin birer front-end developer adaylarıdır.

Front END & Back END

Front End Developer Ne İş Yapar?

Kodlama ve web tasarımı yapan birisi konum ve rollerine göre farklı görevlere sahiptir. Front-end developer görevleri şunlardır:

 • Web sitesinin nasıl görünmesi gerektiği konusunda tasarım ekipleri ile görüşmek.
 • Üzerinde hem fikir olunan web sitesini oluşturmak için gerekli kodu yazmak.
 • Web sitesi için gerekli algoritmaları oluşturmak.
 • Resim, video gibi görselleri siteye entegre etmek.

Tüm bu işlemler bittikten sonra son olarak web sitesinin performansını izlemek de front-end developerların görevlerindedir.

Front End Developer İş Olanağı Var mı?

Günümüzde bu sektörde çok fazla front-end developer açığı vardır ve tüm firmalar ve şirketler bu açığı kapatmak için front-end developer aramaktadır.

Front End Developer hangi dilleri bilmeli?

 • HTML
 • CSS
 • JAVASCRİPT
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi