Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Gider Pusulası Nedir, Nasıl Hesaplanır?

11 Temmuz 2022
PAYLAŞ
Gider Pusulası Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Daha güvenli ticaret yapmak için kullanılan belgelerden birisi de gider pusulasıdır. Gider pusulası ihtiyaç duyulduğunda düzenlenen ve hem alıcı hem de satıcıları korumak için kullanılabilir. Eğer ticari faaliyet bir kurum ve bir kişi arasında yapılıyorsa gider pusulası düzenlenmesi gerekebilir. Çünkü bu durumda ticari taraflar aynı oranda yani eşit şekilde vergi mükellefi değildir. Bu konuda bir eşitlik olmadığı için gider pusulası düzenlenmesi gerekir. 

Gider Pusulası Hangi Durumlarda Gereklidir?

Tarafların eşit derecede vergi mükellefi olmaması durumunun dışında satılan bir mal ya da hizmetin iadesi söz konusu olduğunda da bir gider pusulası düzenlenmesi gerekebilir. Herhangi bir ticari işlemin kayıt altına alınması gerektiği her durumda bir gider pusulasına ihtiyaç duyulur. Buradaki amaç satıcı ya da alıcının herhangi bir şekilde zarar görmesini engellemek ve de mevcut haklarını korumaktır. Gider pusulasının iki nüsha olarak düzenlemesi gerekir. Birisi alıcı da birisi ise satıcı da kalır. Ticari faaliyetin bütün ayrıntıları ve onun hakkındaki bütün bilgiler bu belgede bulunmak zorundadır. 

Gider Pusulası Nasıl Düzenlenir?

Eğer gider pusulası bir kişi ve kurum arasında düzenlenecekse herhangi bir şekilde rastgele düzenlenmesi mümkün değildir. Gider pusulasının düzenlenme kuralları Vergi Usul Kanunu’nda belirtilmiştir. Bu kanunun 234. maddesi belgenin nasıl düzenleneceğini belirtir. Bu maddedeki kurallar dikkate alınarak gider pusulası düzenlenir. 

Gider Pusulasını Kim Düzenler?

Gider pusulasını düzenleme sorumluluğu alıcıya aittir. Gider pusulası düzenlenirken gider ise satıcı tarafından ödenir. Bu pusula düzenlendikten sonra alıcının gelir kayıtlarına geçmesi gerekir ve ayrıca bir fatura niteliğindedir. Gider pusulasını kesme işlemi, fatura kesme hakkı olan kişi ya da işletmeler tarafından yapılır. 

Gider Pusulası Ne Zaman Geçerli Olur?

Gider pusulası düzenlendikten sonra karşı taraf imzalamazsa kesinlikle geçerli olmaz. Bu yüzden düzenleyen yani alıcı mutlaka satıcıya imzalatmak zorundadır. Resmi bir belge niteliği kazanması bu imzaya bağlıdır. Ayrıca bu belgenin düzenlenmesi kesinlikle zorunludur. Düzenlemeyen kişi ya da kurumlar en az 149 lira olmak üzere cezaya tabidir. Özel Usulsüzlük Cezası kapsamında bir ceza olarak ödenir. 

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Gpu Nedir? Gpu Tam Olarak Ne İşimize Yarar?
Blog 30 Kasım 2022

Gpu nedir ve ne işe yarar gibi bazı soruların net cevaplarını arıyorsanız sizin için detaylı bir içerik hazırlamak iste...

Veri Madenciliği Nedir
Blog 30 Kasım 2022

Veri Madenciliği, Dijital teknolojilerin günlük yaşantımızda daha çok kullanılmasıyla birlikte yapılan her işlem dijita...

Hit Getirecek Yeni Yazı Konusu Bulmak İçin 10 Müthiş Yöntem
Blog 29 Kasım 2022

Blog yazarlarının blog açma işlemlerini tamamladıktan ve 10-15 yazı yayınladıktan sonraki en önemli problemi acaba ne y...

Yazılıma Nereden Başlamalıyım?
Blog 29 Kasım 2022

Yazılıma Nereden Başlayacağım? Nereden Başlamalıyım? gibi sorular son dönemlerde oldukça arttı. Bunun kesin bir cev...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi