Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Gider Pusulası Nedir, Nasıl Hesaplanır?

11 Temmuz 2022
PAYLAŞ
Gider Pusulası Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Daha güvenli ticaret yapmak için kullanılan belgelerden birisi de gider pusulasıdır. Gider pusulası ihtiyaç duyulduğunda düzenlenen ve hem alıcı hem de satıcıları korumak için kullanılabilir. Eğer ticari faaliyet bir kurum ve bir kişi arasında yapılıyorsa gider pusulası düzenlenmesi gerekebilir. Çünkü bu durumda ticari taraflar aynı oranda yani eşit şekilde vergi mükellefi değildir. Bu konuda bir eşitlik olmadığı için gider pusulası düzenlenmesi gerekir. 

Gider Pusulası Hangi Durumlarda Gereklidir?

Tarafların eşit derecede vergi mükellefi olmaması durumunun dışında satılan bir mal ya da hizmetin iadesi söz konusu olduğunda da bir gider pusulası düzenlenmesi gerekebilir. Herhangi bir ticari işlemin kayıt altına alınması gerektiği her durumda bir gider pusulasına ihtiyaç duyulur. Buradaki amaç satıcı ya da alıcının herhangi bir şekilde zarar görmesini engellemek ve de mevcut haklarını korumaktır. Gider pusulasının iki nüsha olarak düzenlemesi gerekir. Birisi alıcı da birisi ise satıcı da kalır. Ticari faaliyetin bütün ayrıntıları ve onun hakkındaki bütün bilgiler bu belgede bulunmak zorundadır. 

Gider Pusulası Nasıl Düzenlenir?

Eğer gider pusulası bir kişi ve kurum arasında düzenlenecekse herhangi bir şekilde rastgele düzenlenmesi mümkün değildir. Gider pusulasının düzenlenme kuralları Vergi Usul Kanunu’nda belirtilmiştir. Bu kanunun 234. maddesi belgenin nasıl düzenleneceğini belirtir. Bu maddedeki kurallar dikkate alınarak gider pusulası düzenlenir. 

Gider Pusulasını Kim Düzenler?

Gider pusulasını düzenleme sorumluluğu alıcıya aittir. Gider pusulası düzenlenirken gider ise satıcı tarafından ödenir. Bu pusula düzenlendikten sonra alıcının gelir kayıtlarına geçmesi gerekir ve ayrıca bir fatura niteliğindedir. Gider pusulasını kesme işlemi, fatura kesme hakkı olan kişi ya da işletmeler tarafından yapılır. 

Gider Pusulası Ne Zaman Geçerli Olur?

Gider pusulası düzenlendikten sonra karşı taraf imzalamazsa kesinlikle geçerli olmaz. Bu yüzden düzenleyen yani alıcı mutlaka satıcıya imzalatmak zorundadır. Resmi bir belge niteliği kazanması bu imzaya bağlıdır. Ayrıca bu belgenin düzenlenmesi kesinlikle zorunludur. Düzenlemeyen kişi ya da kurumlar en az 149 lira olmak üzere cezaya tabidir. Özel Usulsüzlük Cezası kapsamında bir ceza olarak ödenir. 

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Blog Nedir?
Blog 31 Mart 2023

blog, birçok farklı konuda yazılı ya da görsel içeriklerin paylaşıldığı bir internet platformudur. Yazıların, fotoğrafla...

H5 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H5 etiketi, HTML kodlaması içinde kullanılan bir başlıktır ve seo açısından önemlidir. Bu etiket, sayfanın içeriğinin bi...

H4 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H4 etiketi, HTML kodlarında başlık seviyesi 4 olarak belirlenmiş bir etikettir. Bu etiket, web sayfalarının yapısal düze...

H3 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H3 etiketi, web sayfasındaki metinlerin başlıklarına atanan bir HTML etiketidir. Bu etiket sayesinde kullanıcılar ve ara...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi