Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Google Analytics Hemen Çıkma Oranı Düşürmek

14 Mart 2023
PAYLAŞ
Google Analytics Hemen Çıkma Oranı Düşürmek

Sitenize giren ziyaretçinin makalenizi okuduktan sonra neler yaptığını ölçer. Hemen çıkmış mı ?, Başka makale okumuş mu ?, Web sitesini gezmiş mi ? bu sorulara yanıt bulabildiğimiz hemen çıkma oranını düşürmemiz  web sitenize oldukça fayda sağlayacaktır.

Bu oranların dünya çapındaki ortalamaları aşağıdaki gibidir. Google analytics hemen çıkma oranı düşürmek için web sitenizi ölçerek çalışmalara hız vermeniz sizin açınızdan önem kazanacaktır.

Haber / İçerik Siteleri 40–60 %

Kurumsal Siteler 30–50 %

Blog 70–98 %

E- Ticaret Siteleri 20–40 %

Hizmet Sektörü Siteleri 40–60 %

Web siteniz yukarıdaki oranlarda değil ise bu konuya müdahale etmeniz gerekmektedir. Hemen çıkma oranına müdahale etmek için bir kaç işlemi sürekli yaparak dikkat etmeniz gerekmektedir.

  1. Yazı içi linkleme yapın
  2. Site hızını düşürün
  3. Benzer yazılar özelliği kullanın
  4. Yazılarınızın okunabilirliği kolay olsun
  5. Yazı içinde verilen bağlantıları yeni sekmede açtırın.
  6. Reduce Bounce Rate kullanın

Yazı içi linkleme yapın

Makale yazarken site içi linkleme yapmak hemen çıkma oranınızı düşüreceği gibi seo’ya da katkı sağlayacaksınız. Yazı içi linklemeyi bilmeyen arkadaşlarımız için aşağıda örnek paragraf oluşturuyorum.

“Bir adet patlıcanı kızarttıktan sonra içerisine parmesan peynirini ufak ufak doğruyoruz ve içerisine erimesi için yerleştiriyoruz. Hazırlanan patlıcanları soslayarak fırına veriyoruz.”

Parmesan peyniri’ni herkes bilmez Ülkemizde çok yaygın birşey değildir. Bu kelime hakkında web sitenizde makale varsa linkini kelimenin içerisine gömerek yönlendirme yapabilirsiniz.

Site Hızı Artırmak

Web sitenizin hızı ne kadar iyi ise kullanıcılarınız da o kadar çok sizi tercih edeceklerdir. Bu özellik sadece ziyaretçi açısından değil seo açısından da önemlidir. WordPress sistemi kullanıyor iseniz WordPress sisteminizi yavaşlatan eklentileri bulmak ile işe başlayabilir gereksiz gördüğünüz ve sunucuyu yavaşlatan tüm eklentileri kaldırabilirsiniz. Daha sonra WordPress Site Hızlandırma adlı makalemizde sitenizi hızlandırma hakkında bilgiler aktardık. Dilerseniz inceleme yaparak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Benzer Yazılar Özelliği Kullanmak

Makalenin sonuna gelen ziyaretçiye benzer yazıları göstermek aradığı başka bir özelliği sitenizde bulmasını ya da dikkatini çekecek yeni bilgiler öğrenmeye sevk eder. Ziyaretçi sürekli web sitesinde vakit geçirerek sitenizin Hemen çıkma oranını düşürür.

Genellikle bu özellik temaların içerisinde otomatik olarak yer almaktadır. Ama siz dilerseniz bu özelliği kendiniz ekleyebilirsiniz. 

Yazı Okunabilirliği Kolay Olsun

  1. Kullandığınız kelimeler herkes tarafından anlaşılabilir olmalıdır. Tüm insanların sizle aynı gramer’e sahip olmadığını bilmeniz gerekmektedir.
  2. Yazılarınızda sürekli uzun paragraflar yazmaktan kaçının. Uzun paragraflar kullanıcıyı yorduğu için bir süre sonra okumayı bırakıp web sitenizi terk edecektir.
  3. Kullanıcı web sitenize girdiği anda yazılan makalenin konu ile alakalı olup olmadığını kontrol edip sonra okumaya başlar. Konu il alakalı kelimeleri koyu,büyük ya da renklendirerek vurgu yaptırın. Kullanıcının dikkatini çekerek makaleyi okumasını sağlayın.
  4. Sitenizde kullanacağınız yazı tipinin büyüklüğünü rengini ve okunabilir olmasını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Göz yorucu her şey sizi eksiye düşürür.

Bağlantıları Yeni Sekmede Açtırın

Yazılarınızın içerisinde verdiğiniz linkleri yeni sekmede açtırmak her zaman faydalıdır. Örneğin makale okurken bir linke tıkladınız ve bu link okuduğunuz yazıyı bırakıp kullanıcıyı başka makaleye gönderdi. Her zaman bilgisayarı çok iyi kullanmayı bilen ziyaretçileriniz olmayacağı için kullanıcı makaleyi kaybedip siteyi terk eder.

Tarayıcısında 2 sekme olacağı halde düz bağlantı ile tek sekme ile web sitenizi dolaşır ve buda hemen çıkma oranını istemediğimiz şekilde yükseltir. Yükseleceği için bize zararı olacak bu eylemi yaptırmamaya özen göstermelisiniz.

Reduce Bounce Rate eklentisini kullanmak

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcı makalesini okuyup çıktıktan sonra google bunu görür ve hemen çıkma oranına süreyi kaydeder. Bounce rate ise kullanıcı çıktıktan sonra google’a 10 saniyede bir sinyal göndererek kullanıcının hala web sitesi üzerinde ziyaretine devam ettiğini belirtir.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi