Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Google Toplu Url Kaldırma

14 Mart 2023
PAYLAŞ
Google Toplu Url Kaldırma

Link değişimi, script değiştirmek, cms sistemi değişikliği, silinen içerikler ve sayfaların sebep olduğu daha önce Google tarafından indexlenmiş ama kullanıcıya ulaştığı zaman 404 hatası verebilecek sayfaları kaldırmak istemişizdir.

Bu tür değişiklikler sonucu Google tarafından cezalandırılmamak için 404 sayfalarını en aza indirgemeliyiz. Öte yandan web sayfamıza gelecek ziyaretçinin 404 sayfası görmesini istemeyiz.

Google Webmaster platformundan istediğimiz url adreslerini tek tek uğraşarak silebilirsiniz. Webmaster sayfasıan giriş yapıp mülkümüzü seçtikten sonra Sol menüden Google Dizini sayfasına gidiyoruz. Daha sonra Geçici Olarak Gizle butonuna tılayarak url adresimizi yazıyoruz. Devam butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

Google Search Console sayfasından tek tek kaldırmak ile uğraşarak çok fazla zaman kaybedeceğiniz için bu işlemi biraz daha kolaylaştırmak adına bir Google Chrome eklentisi yazmışlar.

Tek tek yapılacak işlemlerin yanı sıra .htaccess ve eklentiler ile 301 redirect yönlendirmesi yapmak çokta birşey ifade etmiyoru. Google dizinindeki içeriğin silnmesi ve silinip yenilerinin eklenmesini beklemek size sadece ziyaretçi kaybı yaşatmaktadır.

Webmaster Tools – Bulk URL Removal eklentisini linkten indiriyoruz.

İndirdiğiniz zip dosyasını klasöre çıkarttıktan sonra Google Chrome’u açıp sağ taraftaki üst üste 3 nokta halinde olan araçlar menüsünü açıyoruz. Diğer araçlara tıklayıp Uzantılar sayfasını açıyoruz.

Sağ üst taraftı yer alan Geliştiri Modu butonuna basıyoruz ve daha sonra aynı sayfadan Paketi Açılmış Uzantı Yükle butonuna tıklıyoruz ve zipten çıkarttığınız klasörü seçip yüklüyoruz.

Şimdi tekrar Google Search Console sayfasına giderek Mülkümüzü seçip sol menüden Tarama sekmesini seçip Tarama hataları sayfasına gidiyoruz. Aşağıdaki gibi hepsini seçmek için Öncelik yazısının yanındaki butona tik koyuyoruz ve İndir diyoruz. Daha sonra açılan ekrandan CSV formatını seçip indiriyoruz.

Yine Search Console sayfasındayken Google Dizini > Url’leri Kaldır sekmesine gidiyoruz. Geçici olarak gizle butonunun yanında eklentiyi kurduğunuz takdirde aşağıdaki gibi bir buton açılacaktır.

Dosya Seç butonuna tıklayarak indirdiğimiz .csv uzantılı dosyayı seçelim ve gönderelim. Daha sonra sayfa kendi kendini yenileyerek csv dosyasının içinde yer alan tüm sayfaları google’dan kaldırma talebinde bulunacaktır. İşlem bitene kadar sayfayı kapatmayınız.

Sizde tek tık ile 404 hatası veren ulaşılamayan tüm sayfalarınızı Google dizininden kaldırılma talebinde bulundunuz.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Google Nedir
Blog 31 Mart 2023

Google, internet üzerinde arama yapmak ve bilgiye erişmek için en popüler arama motorudur. Dünya genelinde milyarlarca k...

Blog Nedir?
Blog 31 Mart 2023

blog, birçok farklı konuda yazılı ya da görsel içeriklerin paylaşıldığı bir internet platformudur. Yazıların, fotoğrafla...

H5 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H5 etiketi, HTML kodlaması içinde kullanılan bir başlıktır ve seo açısından önemlidir. Bu etiket, sayfanın içeriğinin bi...

H4 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H4 etiketi, HTML kodlarında başlık seviyesi 4 olarak belirlenmiş bir etikettir. Bu etiket, web sayfalarının yapısal düze...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi