Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Hepsiburada Satış Arttırma Taktikleri

14 Ağustos 2022
PAYLAŞ
Hepsiburada Satış Arttırma Taktikleri

Farklı kategorilere sahip binlerce ürünün aynı çatı altında satılmasını sağlana hepsiburada popüler pazaryerleri olan internet sitelerinden biridir. İnternet sitesinde giyimden kozmetiğe, ev eşyasından bahçe ürünlerine birçok ürünü bulabilirsiniz. Online pazaryerlerine duyulan ilgi, satıcı şirketleri bu sitelere yöneltmektedir.

Sitede satış yapan birçok satıcı bulunmaktadır. Sadece bir vergi levhasına sahip olan tüm satıcılar site üzerinden ürün satışı yapabilmektedir. Sitede yer alan farklı satıcılara aittir. Sizde bu site üzerinden satış yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Bazı temel stratejiler sayesinde dijital müşteri potansiyeline sahip olabilirsiniz. Bu nedenle hepsiburadadan satış yapmak ve müşteri kitlenizi arttırmak için izlemeniz gereken satış artırma teknikleri bulunmaktadır.

Hepsiburada Satışlarını Artırmak için Ne Yapmalıyım

Hepsiburadadan satış yaparak gelir elde etmek isteyen satıcılar bir takım taktikler doğrultusunda rekabetçi konuma geçerek satışlarını daha da arttırabilir. Hepsiburada mağazasında istikrarlı bir konum oluşturmak için izlenmesi gereken yöntemler şunlardır;

Buybox İçinde Yerini Al

Satın alma kutusu olarak da bilinen Buybox, Hepsiburada pazaryeri sitesinde listelenen ürünlerin temel bilgilerinin bir alanda bulunmasını sağlar. Satış platformu üzerinde yer alan herhangi bir ürüne tıkladığınız zaman ürüne ait fiyat bilgisi, kargo ücreti, stok miktarı, indirim oranı ve mağaza ismi gibi bilgilerin yer aldığı bilgilendirme metni çıkar.

Ayrıca ürün bilgilerinin yanı sıra aynı sayfada, aynı ürünün satışını yapan diğer mağazalar da gösterilmektedir. Buybox ise tam olarak bu kısım oluyor. Yani farklı bir mağazanın ürününe bakarken o ürün sayfasında sizin ürününüzün aynı sayfada görünmesini sağlar. Bu sayede müşteriler daha ucuz fiyatlı ürünlere ve mağaza puanı daha yüksek mağazalara erişebilir. Fiyatı uygun, stok miktarı güçlü, mağaza puanı yüksek satıcılar en üst sıralarda yer alır.

Puanını Yükselt

Ürün satışı sonrası müşteriler mağazalara puan verebilir ve ürüne yorum yapabilir. Bu yorum ve puanlar diğer müşteriler tarafından görünmektedir. Bu nedenle müşterinin üründen memnun kalıp kalmadığının bilgisi mağaza puanından anlaşılabilir. Bu mağaza satışları için önemli bir kriterdi. Ürününün kalitesi, erken kargolama, uygun paketleme şekli gibi kriterlerle müşterinin sadakatini kazanabilir ve mağaza puanınızı yükselterek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Ürün Açıklamalarını Detaylandır

Müşteriler bir ürün satın alırken ürüne ait tüm detayları bilmek ister. Bu nedenle ürünle alakalı mümkün olduğunca Ürünün rengi, özellikleri, boyutları, fonksiyonları, menşei, garantisi, üretim tarihi, son tüketim tarihi gibi net bilgilere yer vermeniz önerilir. Ayrıca ürünün farklı açılardan çekilen fotoğrafları da müşterinin ürünü daha iyi algılamasına yardımı olur.

Ürünlerinin Reklamını Yap

E-ticaret satışlarının arttırılmasında en etkili yöntemlerden biri de reklam yapmaktır. Özellikle pazaryerlerinde yen satışa başlayan satıcılar, tecrübeli satıcılara karşı bir dezavantaja sahip olabilir.

Zaman içerisinde satışların artması ile birlikte mağaza puanları, müşteri yorumları gibi bildirimlerle bir geri dönüş sağlanır. Bundan dolayı ilk başta çeşitli reklam kampanyaları düzenleyerek ön plana çıkabilirsiniz. Hepsiburada e-ticaret platformunun sunmuş olduğu reklam çözümlerinden de yararlanabilirsiniz.

Özel Günlere Uygun Kampanyalar Düzenle

Online satıcıların yıl içerisinde potansiyel müşteri ve ekstra ziyaretçi elde etmek için satış yapma potansiyelinin yüksek olduğu belli günler vardır. Anneler günü, öğretmenler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi günler vardır.

Sizde bu özel günlerde yapacağınız kampanyalar ile müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz. Ayrıca ürün yelpazenizi de bu özel günlere uygun şekilde çeşitlendirerek daha fazla satış yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti Oluştur

Potansiyel ve mevcut müşterilerin mağazanız hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için anketler ve derecelendirmeler gibi yöntemler ile müşteri memnuniyeti oluşturabilirsiniz. Bu sayede ürünlerin, yeteneklerin ve hizmetlerin hakkında geri dönüş alarak eksik olan yönleri kapatabilirsiniz.

E-ticaret performansı için büyü önem taşıyan müşteri memnuniyeti sayesinde rakip mağazalar arasında yükselme imkanına da sahip olabilirsiniz. Bir müşteri ürün satın alacağı zaman daha önce ürünün kullanmış müşterilerin yorumlarını ve puanlarını inceleyerek hareket eder. Müşteriler genellikle yüksek mağaza puanına sahip ve olumlu yorum alan mağazalardan ürün satın almayı tercih eder.

Sürümden Kazan

Hepsiburada satış artırma tekniklerinden biri de sürümden kazanma yöntemidir. Stok kapasitesi yüksek mağazalar, bazı dönemlerde ürün satışından kar elde etmeden satış miktarını artırmaktadır.

Ürünün fiyatını düşürerek satış yapmak mağazanın geniş kitlelere sahip olabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu durum uzun vadede sürdürülebilir değildir. Satış sayısını artıran mağazaların yorum sayısı ve puanlaması da artığından dolayı üst sıralarda yer alarak potansiyel müşteri kitlesine sahip olur. Müşterilerin birçoğu üst sıralarda bulunan ürünlere tıklayarak ürünü satın alır. Yapılan kampanyalar ve reklamlarla birlikte mağazanızın görünürlüğünü yükseltebilirsiniz.

Ürün Sayısını ve Çeşitliliğini Artır

Hepsiburada pazaryeri üzerinden satış yapan satıcıların satışlarını artırmak için uygulaması gereken taktiklerden biri de ürün sayısı ve çeşitliliğini artırmaktır. Site üzerinde listelenen ürün sayısının çok olması satışları da aynı oranda yükseltmektedir.

Ürün çeşitliliği ve ürünün niteliği de ürün sayısı kadar önemli bir kriterdir. Ayrıca ürünlerin farklı kategoriler üzerinden listelenmesi de çapraz satış olanaklarını beraberinde getirir. Bununla birlikte sepette özel indirimler, ücretsiz kargo gibi yöntemlerle de satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Stokları Kontrol Et

Müşteri memnuniyetini sağlayabilmeniz ve satışlarınızın istikrarını koruyabilmek adına satışa sunduğunuz ürünlerinizin stokunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Listelenen ürünün stokta olmaması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de mağazanızın itibarı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bu durum hem satın alma sürecini uzatır hem de müşterinin mağazanız hakkında negatif değerlendirmede bulunmasına sebep olur. Ayrıca ürünün tedarik edilememesi durumunda mağazanız ceza alır, mağaza puanınız azalabilir ve sıralamada alt sıralara düşebilirsiniz. Bu nedenle ürün stoklarını mutlaka takip edin.

İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi