Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Hit Getirecek Yeni Yazı Konusu Bulmak İçin 10 Müthiş Yöntem

29 Kasım 2022
PAYLAŞ
Hit Getirecek Yeni Yazı Konusu Bulmak İçin 10 Müthiş Yöntem

Blog yazarlarının blog açma işlemlerini tamamladıktan ve 10-15 yazı yayınladıktan sonraki en önemli problemi acaba ne yazsam sorusudur. Çünkü yazıları yazıp yayınladıkça bir yerden sonra olay doyuma gidiyor ve blog yazarı sıkışıp kalıyor. Üstüne yazılar hit almayınca derin bir karanlığa doğru bizler yol alabiliyoruz. Bunun sebeplerinden birisi de elbette seçtiğiniz konularda yazdığınız yazıların değer görmemesi, çünkü ya ilgi çekici yazmıyorsunuz ya da bayat konulara yöneliyorsunuz. Çözüm nedir ? Elbette hit getirecek yazı bulma girişimlerinde. Şimdi gelin birlikte bu adımlar nelerdir onlara yakından bakalım.

1-Kitaplara göz atın

Yeni yazılarınızı hazırlarken kitaplardan faydalanacağınız aklınıza gelmiş miydi?İster elinizdeki bir kitap olsun isterseniz internette ya da kütüphanedeki kitap olsun içindekiler bölümü size yeni yazacağınız yazı hakkında bilgi verebilir. Örneğin bebek kategorisinde bloğunuz var. Kitap satışı yapan sitelere giriş yapıp içindekiler kısmına göz atın. Kitap içerisinde yer alan başlıklar size yeni yazınız için ilham verecektir.

2-Eski yazıları inceleyin

Eğer sık yazı paylaşan bir yazarsanız eski yazılarınıza göz atın. İçerisinde günümüze uyarlanabilecek ve popüler olabilecek ilave konular olabilir. Hiç bir şey aklınıza gelmiyorsa eski yazınız için hedeflediğiniz anahtar kelimeyi Google a yazmaya başlayın. Google size yeni yazınız için fikirler sunacaktır.

3-Forumlara göz atın

Ülkemizde çok bilinen soru cevap sitesi olmadığı için insanlar hangi konuda yardım arıyor diye forumlara başvurmak zorundayız. Bu yüzden en başta Google yardım olmak üzere kategorinizdeki forum sitelerine göz atın. İlgili konularda insanlar neleri merak ediyor ve nasıl yardım istiyorlar araştırın.

4-Anahtar kelime araştırması

İnsanlar internette neyi nasıl arıyor sorusu anahtar kelime analizi çalışmasında gizli. Bildiğiniz gibi Google adwords aracı ile bu analizi yapabiliyorsunuz. Diyelim kategoriniz diyet. Şimdi hemen bu kelimenin analizini yapın. Karşınıza yüzlerce kelime öbeği gelecek. Bunları direkt olarak yazı konusu alabileceğiniz gibi Google a yazıp önerilen kelimeleri de yazı konusu belirleyebilirsiniz.

5-Üstesinden geldiğiniz konuları hatırlayın

Eğer bloğunuzun içeriği hakim olduğunuz konulardan oluşuyorsa eminim ki gündelik hayatta karşılaşıp da üstesinden geldiğiniz bu içerikle ilgili bir sorun olmuştur. Diyelik anne – bebek sağlığı konusunda yazıyorsunuz ve bebeğinizle karşılaştığınız bir durumu nasıl yendiğinizi paylaşabilirsiniz. Ya da diyet bloğunuz var ve çevrenizdeki insanların yahut kendinizin kilo problemini nasıl aştığınızdan bahseden bir yazı hazırlayabilirsiniz. Denenmiş bir içerik türü olacağından samimi açıklamalarınız okuyucularınızı fazlasıyla sitenize çekecektir.

6-Sosyal medya araştırması

İnsanlar şu anda sosyal medyada ne paylaşıyor ? Hangi konu trend ? Elbette tek tek araştırma yapmanızı ya da twitter ın günlük hashtag lerine bakmanızı istemeyeceğim. Sizleri topsy servisi ile tanıştırmak istiyorum. Bu online servis ile belirlediğiniz dönem içerisinde belirlediğiniz kelime hakkında neler konuşuluyor öğrenebilirsiniz. Trend konular hakkındaki bilginiz size yeni yazılarınızda ilham olacaktır.

7-Rekabet site analizi

Hangi sektörde olursanız olun muhakkak bir rakibiniz olacaktır. Bu rakiplerinizin yaptığı çalışmalar sizlere yeni yazınız için bilgi verebilir. Şöyle ki kendinize rakip gördüğünüz siteye giriş yapın ve populer yazılar kısmını inceleyin. Okuyucular yorum bölümünde ne sormuş, yazı da hangi kısımlar eksik ve bu yazı daha fazla nasıl genişletilebilir diye düşünerek yazınızı hazırlayabilirsiniz

8-Google alert kullanın

Google ın belki de şimdiye kadar kullanmadığınız bu aracı bu tanıtımdan sonra inanıyorum ki ana kaynaklarınızdan birisi olacak. Bu servis belirlediğiniz ölçülerde internette neler oluyor size haber veriyor. Ne güzel değil mi ? Örneğin seo rehberi olarak bir hedef kelime belirlediniz. Aşağıdaki resimdeki gibi ayarları yaparsanız bu kelime öbeği için indexlenen yeni haber, bilgi paylaşımlarından haberdar olacaksınız.

9-Populer haber sitelerine göz atın

Haber sitelerinde yer alan içerikler kimi zaman biz blog yazarlarına da ilham verebiliyor. Haber siteleri dünya gündemini ekranılarına taşırlar ve bu yüzden hemen hemen her kategoride ilginç ve faydalı paylaşımlar bulabilirsiniz. Kısaca malzeme çok.
Şimdi bu haber ne kadar bizi ilgilendirmiyor gözükse de başlığı Türkiye yapıp yazma konusunda bize ipucu veriyor. Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltabilirsiniz.

10-İçerik platformlarında çıkan yazılara göz atın

Ülkemizde makale paylaşımı yapılan en önemli pazarlardan birisi de Bumerang dır. Yüzlerce blog yazarı burada kendi makalelerini paylaşarak binlerce kişiye ulaşmayı hedefler. Pazar geniş olunca bizlere yeni yazılar için geniş bir yelpaze sunulmaktadır. Siteye giriş yapıp farklı kategorilerde yer alan yazılara göz atıp kendi kaleminizle yazınızı hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında onedio ve ingilizce siteler arasında stumbleupon sitesine de göz abilirsiniz.

Bonus :

Eğer biraz ingilizcenin varsa farklı topic generator servislerini de kullanabilirsiniz. Bu servisler belirlediğini anahtar kelime için farklı varyasyonlarda etkileyici başlıklar oluşturarak sizlere sunuyor. Siz de araştırmanızı yaparak yazınızı hazırlıyorsunuz.

Bu servislerden en önemlilerinden biri de Hubspot blog topic generator. siteye giriş yaptığınızda belirleyeceğini 3 kelime için farklı yazı başlıkları alabiliyorsunuz.

Sistem dili ingilizce olduğundan sizin yazdığınız türkçe kelime için kurallı bir başlık ortaya çıkmasa da siz ne denilmek istendiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Son Sözler

Yeni yazı fikirleri bulabilmeniz için denediğim ve faydasını gördüğüm 10 farklı yöntemi sizlerle paylaştım. Sitem neden hit almıyor sorusunu zaman zaman soruyorsunuzdur. Bunun en önemli sebeplerinden biri de ne yazacağını bilememek ve bu hengamede yanlış yazılara yönelmek. Bunu engelleyebilmek için yukarıdaki adımlar size yardımcı olacaktır. Elbette yukarıdakilere ilave edilecek değişik ve sıradışı yöntemler mevcuttur. Sizin aklınızda gelen ve uyguladığınız farklı alternatifleri bizlerle paylaşırsanız sevinirim.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi