Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Htaccess Www Yönlendirme

22 Nisan 2023
PAYLAŞ
Htaccess Www Yönlendirme

Htaccess dosyası kullanarak www yönlendirmesi nasıl yapılır? Web sitenizin URL yapısını düzenleyerek SEO performansını artırın. Adım adım www yönlendirme işlemi için ipuçları ve teknik detaylar burada.

Introduction

Bugün, web sitelerinin mutlak çoğunluğu bir sunucu ve bir alan adı üzerinden yapılandırılmaktadır. Ancak, bazen bir site birden fazla alan adı veya alt alan adı ile de erişilebilir olabilir. Bu durumda, bir .htaccess dosyası kullanarak www yönlendirme işlemi yapılabilir. Bu makalede, .htaccess dosyası kullanarak www yönlendirmesi nasıl yapılır, bunun için hangi kodlar kullanılır ve bu işlemin sitenin SEO performansına etkileri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bir .htaccess Dosyası Nedir?

.htaccess, “hypertext access” anlamına gelen bir Apache web sunucusu dosyasıdır. Bu dosya, web sitesi sahiplerinin sitelerinin davranışlarını özelleştirmelerine olanak tanır. .htaccess dosyası, web sunucusunda belirli bir dizinde depolanır ve o dizindeki tüm alt dizinlerdeki dosyaları ve sayfaları etkileyebilir.

www Yönlendirmesi Nedir?

Bir web sitesi, hem “www” hem de “non-www” adreslerine sahip olabilir. Örneğin, bir siteye “www.example.com” veya sadece “example.com” adreslerinden erişilebilir olabilir. www yönlendirmesi, bir siteye yalnızca “www” veya “non-www” adreslerinden erişilebilir hale getirmek için kullanılır.

www Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bir sitenin www yönlendirmesi .htaccess dosyası kullanılarak yapılabilir. Bunun için aşağıdaki kodlar kullanılabilir:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\. [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Bu kodlar, “www” eklemek için bir yönlendirme yapar ve bir kullanıcının siteye “non-www” adresinden erişmesi durumunda otomatik olarak “www” adresine yönlendirilir. Bu, site ziyaretçilerinin sitenin bir bütün olarak daha tutarlı görünmesini sağlar.

www Yönlendirmesi SEO Performansına Etkisi

Bir sitenin www yönlendirmesi, sitenin SEO performansını olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Bunun nedeni, bir sitenin hem “www” hem de “non-www” adreslerine sahip olması, arama motorlarına bir siteye bağlantı veren diğer sitelerin linklerinin farklı türleri oluşturmasına neden olabilir. Bu, web sitenizin sayfa otoritesi ve arama motoru sıralamasını etkileyebilir.

Ancak, bir sitenin www yönlendirmesini yapmadan önce, sitenin geçmişini ve mevcut SEO durumunu dikkate almak önemlidir. Eğer sitenin geçmişinde “non-www” adresiyle bir olumlu SEO geçmişi varsa, “www” yönlendirmesi yapmak daha kötü bir performansla sonuçlanabilir.

Sonuç

Bir web sitesinin www yönlendirmesi, sitenin tutarlılığını ve SEO performansını artırabilir. .htaccess dosyası kullanarak www yönlendirmesi yapmak oldukça basittir, ancak sitenin geçmişi ve SEO durumu gibi faktörleri dikkate almak önemlidir. Sitenin mevcut durumu göz önünde bulundurularak, doğru yönlendirmenin yapılması, sitenin performansını optimize edebilir.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi