Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Html Style Kullanımı

26 Nisan 2023
PAYLAŞ
Html Style Kullanımı

HTML style kullanımı, web sitelerinin görünümünü ve düzenini belirleyen önemli bir konudur. İyi bir HTML style kullanımı, web sitelerinin daha profesyonel ve estetik görünmesini sağlar. Bu yazımızda, HTML style kullanımına dair tüm detayları bulabilirsiniz.

HTML Style Kullanımı

HTML, yani Hipertext İşaretleme Dili, internet üzerinde web sayfalarının oluşturulmasında kullanılan bir işaretleme dildir. Web sitelerinin görünümünü ve düzenini belirlemek için HTML’de birçok stil parametresi mevcuttur. Bu makalede HTML’de stil kullanımı hakkında bilgi edineceksiniz.

H2: HTML’de Font Stili

HTML’de font stili, web sayfalarındaki yazı tipini değiştirmek için kullanılır. Font stili etiketi, etiketiyle başlar ve etiketiyle biter. Ayrıca font boyutunu da belirleyebilirsiniz. Örnek olarak:

Bu yazıtipi Arial ve boyutu 4

H3: HTML’de Önceden Tanımlanmış Stiller

HTML’de, zaten belirlenmiş stil seçenekleri vardır. Örneğin, alt çizgili bir link belirlemek istediğinizde etiketini kullanabilirsiniz. Ayrıca kalın yazı tipi için etiketini, italik yazı tipi için etiketini de kullanabilirsiniz. Örneğin:

Bu yazı koyu

H4: HTML’de Satır İçi Stiller

Satır içi stiller, HTML belgesinde kullanacağınız stili doğrudan metin içinde tanımlamanızı sağlar. Bu stil seçeneklerinden bazıları şunlardır:

– color: metnin rengini belirler
– background-color: arka plan rengini belirler
– text-align: metnin hizalamasını belirler

Örnek olarak:

Bu metin kırmızı renkli, sarı arka planlı ve merkezde hizalanmıştır

H5: HTML’de Harici CSS Kullanımı

HTML belgesinde stil tanımlamaları yapmak yerine, harici bir CSS dosyası da kullanabilirsiniz. Bu, sitenizdeki tüm sayfaların aynı stil kullanmasını sağlar ve HTML belgesini temiz tutar. Ayrıca stil değiştirmeleri de daha kolay hale gelir.

CSS dosyası, etiketi içinde etiketi ile bağlanır. Örneğin:

H6: HTML’de Resim Stili

HTML’de, resimleri değiştirmek için stil parametreleri vardır. Bu resim stil seçenekleri, genişlik, yükseklik, kenar boşluğu gibi parametreler içerebilir. Örnek olarak:

resim

Sonuç Olarak

HTML’de stil kullanmak, web sitenizin görünümünü ve düzenini geliştirmek için oldukça önemlidir. HTML’de birçok stil parametresi bulunmaktadır. Bu parametreleri kullanarak web sayfalarınızı daha düzenli ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Ek olarak, harici CSS kullanımı, stil değiştirme işlemlerini kolaylaştırır ve HTML belgelerinizi temiz tutar.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok