Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Indekslemek Ne Demek

5 Nisan 2023
PAYLAŞ
Indekslemek Ne Demek

İndekslemek ne demek? İçeriklerin arama motorları tarafından bulunabilir ve erişilebilir hale getirilmesi için yapılan işlem olan indeksleme hakkında bilgi bulabileceğiniz bir yazı. Sade ve anlaşılır anlatımlarıyla konuyu kolayca öğrenebilirsiniz.

Indekslemek Ne Demek?

Giriş

Indekslemek, web sitenizin arama motorları tarafından bulunmasını kolaylaştıran bir süreçtir. Bu işlem sırasında, arama motorları web sayfanızdaki anahtar kelimeleri belirler ve bu kelimeleri arama sonuçlarında göstermek için kullanır.

Indeksleme Nedir?

Indeksleme, web sayfalarında bulunan içeriğin arama motorları tarafından okunarak kelimelerin belirlendiği, depolandığı ve arama sorguları için kullanılabilir hale getirildiği süreçtir.

Indeksleme Nasıl Gerçekleşir?

Indeksleme işlemi, arama motoru botlarının (yani web sitelerini taramak için kullanılan programların) web sitesinde gezinmesiyle başlar. Bu botlar, web sitenize giderek tüm içeriğinizi tarar.

Taradıktan sonra, botlar her bir web sayfasını bir indeksleme sistemine yükler. Bu indeksleme sistemine yüklenen her bir web sayfası, anahtar kelimelerle eşleştirilir ve algoritmalar aracılığıyla arama sonuçlarında gösterilmeye hazır hale getirilir.

Indeksleme Neden Önemlidir?

Indeksleme, web sitenizin arama motorları tarafından görünür olmasını sağlar. Eğer web sitenizin içeriği indekslenmediyse, arama sonuçlarında hiçbir şekilde görünmeyecektir.

Ayrıca, indeksleme süreci web sitenizin performansını artırmak için önemlidir. Doğru anahtar kelimelerle doğru bir şekilde indekslenen web siteleri, daha yüksek arama sıralamasına sahip olma eğilimindedir.

Indekslemede Hangi Hatalar Yapılır?

Indeksleme sürecinde sıklıkla yapılan hatalar şunlardır:

 • Web sitenizin robots.txt dosyasında yanlış bilgiler olması
 • Çift içerik
 • Hızlı bir şekilde web sitesi değişiklikleri yapmak
 • Yetersiz anahtar kelime araştırması

Indeksleme Nasıl Yapılır?

Web sitenizi indeksleme sürecine sokmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Sitenizi Google’da kaydedin
 2. Web sitenizdeki anahtar kelimeleri belirleyin
 3. Sitenizdeki HTML etiketlerini doğru bir şekilde kullanın
 4. Web siteniz için bir harita (sitemap) oluşturun

Sonuç

Indeksleme, web sitenizin arama motorlarında görünür olmasını sağlayan önemli bir süreçtir. Bu süreci doğru uygulamak, web sitenizin performansını artıracak ve anahtar kelime aramalarında daha yüksek sıralamalara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Indeksleme sürecini hızlandırmak için ne yapabilirim?

Indeksleme sürecini hızlandırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Sitenizin Google’a kaydedildiğinden emin olun
 • Sitenizdeki anahtar kelimeleri belirleyin
 • Web sitenizdeki HTML etiketlerini doğru bir şekilde kullanın
 • Siteniz için bir harita (sitemap) oluşturun

Indeksleme ve SEO arasındaki fark nedir?

Indeksleme, arama motorlarının web sitenizi görebilmesi için gereklidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)’da anahtar kelime araştırması, meta verileri, içerik optimizasyonu ve bağlantı stratejileri gibi birçok faktör üzerinde çalışılır.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi