Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

İnternetin Yararları ve Zararları

26 Kasım 2022
PAYLAŞ
İnternetin Yararları ve Zararları

İnsanlar World Wide Web’in içeriğini ve kapasitesini keşfetmeye devam ettikçe, internetin birçok avantajı ve dezavantajı olduğunu göreceksiniz. İnternet, bireylere birbirleriyle iletişim kurmaları için birçok yeni yol sağlamıştır. İnsanlar için yeni kariyer fırsatları yarattı ve insanların çevrimiçi alışveriş yapmasını ve iş yapmasını her zamankinden daha kolay hale getirdi ve getirmeye de devam ediyor. İnternet, yüz milyonlarca insanın her gün kullandığı hızla büyüyen bir ortamdır. Tüm bu avantaj ve dezavantajlarla birlikte, bu yeni icadın sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce internet ve sizin için neler yapabileceği hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

İnternetin avantajları ve dezavantajları, interneti neden kullanacağınız ile ilgili olarak değişebilir. Eğlence aracı oyun aracı sohbet aracı ya da kumar oynamak için film izlemek için müzik dinlemek için kullanacaksanız, zamanınızın çoğunu alma gibi zararı olacaktır. Sosyal aktivitelerinizi en aza indirecek ve sizi ekrana kilitleyecek binlerce farklı yol ve imkan sunan internet, uzun yıllar kullanıldığında bağımlılık da yapar. İnternetin kesilmesi ya da cihazınızın bozulması sizi tedirgin ediyorsa bağımlılık başlamış demektir. İşiniz olmadığı halde saatlerce web ortamında amaçsızca veya eğlence için gezinmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz yine internet size zarar verecek demektir. Öte yandan dünyanın ucundaki bilgileri almak kendiniz geliştirmek dil öğrenmek bilim teknolojiyi takip etmek için ya da işletmenizi geliştirmek için kullanıyorsanız çok yararlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

İnternetin Sınırsız Özgürlük Alanı Olması

Bugün, internetin kontrol protokolü sayesinde dünyanın her yerinden web’de gezinebilirsiniz. Bu, interneti çok daha erişilebilir hale getirerek dünyanın herhangi bir köşesinden yeni insanlarla pratik olarak hiçbir ücret ödemeden tanışmanıza olanak tanır. Eskiden insanlar internete bağlanabilmek için büyük bir ücret ödemek zorundaydılar, ancak kontrol protokolü sayesinde, internet hizmetini uzak yerlere, maliyetinin çok altında bir maliyetle getirmeyi mümkün kıldı.

İnternetin bir diğer avantajı ve dezavantajı, her tür bilgiye ulaşma imkanı sağlamasıdır. İstenen ve istenmeyen; yararlı ve yararsız her tür veriye bu alanda rastlayabilirsiniz. Ama öte yandan da kendinizi artık tüm dünyaya tanıtmak için fırsat eşitliği getiren bir büyük bir araç olarak internet çok güzel şeylere ulaşmanızı sağlayabilir. Fark yaratma kabiliyetiniz varsa internet sizi zengin edebilir.

İnternetin en büyük avantajlarından biri, onu kullanarak birçok farklı şey yapabilmenizdir. Bunlardan en önemlisi para kazandıran iş. Bugün çalışmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. Aslında, yatağınızda otururken çalışabilirsiniz, bu nedenle internetle gerçekten bir şeyler yapamazsanız veya üretemezseniz gerçek bir girişimci olarak kabul edilmezsiniz. İnternet, her türlü işi yürütmenizi çok daha kolay hale getiriyor, çünkü ihtiyacınız olan her şey tam anlamıyla parmaklarınızın ucunda.

Bununla birlikte, internetin bilmeniz gereken bazı dezavantajları da vardır. Her türden iyi kötü her profil ile tanışma imkanı sunması ve bunun önlenememesi… Bu yüzden çocuklar için internet çok tehlikeli olabilir. Ebeveynler, çocuklarını dünyaya açılan bu sınırsız alandan mümkün mertebe koruyarak, kısıtlamalar getirmeye çalışıyorlar. Öte yandan da milyarlarca dolar pazarı olan oyun sektörü insanları ekran başına kilitlemek için grafikleri zorluyorlar. Çocukların oyun oynama hakkı elbette var ama saatlerce ekran başına kilitlenmek çok zararlı. Hem beyin- zihin gelişimi için hem de kişisel gelişim için zararlıdır.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi