Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Joomladan wordpresse site taşımak

18 Mart 2023
PAYLAŞ
Joomladan wordpresse site taşımak

Joomla’dan WordPress’e site taşıma işlemi nasıl yapılır? Adım adım rehberimizde bulabilirsiniz. Sitenizin SEO uyumunu nasıl koruyabileceğinizi ve arama motoru sıralamalarınızın nasıl etkileneceğini öğrenin.

Joomladan wordpresse site taşımak için bir kaç çeşit yöntem olsa da size bir eklenti ile kolayca işlemleri halletmeyi öğreteceğim.

Joomladan wordpresse site taşımak işleminden önce Joomla ve WordPressin geçmişine bakalım. Joomla sistemi WordPress gibi gelişmiş bir CMS sistemidir. WordPress çıkana kadar oldukça popüler olan Joomla sistemi WordPress’ten sonra azda olsa popülaritesini kaybetmiştir.

Joomla sistemini kullanan kişiler yavaş yavaş WordPress sistemine geçiş sağlamaktadır. Bu geçişi biraz kolaylaştırmak adına sizlere bir eklentiden bahsedeceğim. Bu eklenti yardımıyla Joomla sisteminden yedek alarak wordpress sistemine import edeceğiz.

 1. EKLENTİYİ İNDİR butonuna tıklayarak bu eklentiyi indiriyoruz.
 2. Eklentiyi Ftp sunucundaki wp-contents/plugins klasörüne import ediyoruz. Ya da Eklentiler > Yeni Ekle sayfasından kurulum yapıyoruz.
 3. Araçlar menüsünden İçe Aktar sayfasına gidiyoruz ve Joomla seçeneğini görüyoruz. 

Web siteniz ile alakalı bir kaç bilgiyi size aktarıyor ve hemen altında iki seçenek yer alıyor. Bu seçeneklerden birini seçerek devam edebilirsiniz.

Remove only new imported posts: Yükleme sırasında yeni eklenen içerikleri kaldırabilirsiniz.

Remove all WordPress content: Yükleme sırasında tüm wordpress içeriğini kaldırabilirsiniz.

Automatic removal: Otomatik olarak kaldırmayı seçebilirsiniz.

Bu bölümü tamamladıktan sonra bir alt bölümde veri çekeceğimiz joomla sisteminin bilgilerini girmemiz gerekmektedir.

Burada gireceğiniz bilgileri Joomla Web sitenizdeki Global Ayarlar > Veritabanı Ayarları bölümünden ulaşabilirsiniz. Yada Ftp bağlanarak configuration.php dosyasını bilgisayarınıza indirerek ulaşabilirsiniz.

Elde ettiğiniz bilgiler ile tablomuzu dolduruyoruz Test the connection butonuna basıyoruz. Bağlantıyı test ettikten sonra bağlanıp bağlanamadığına dair bir rapor verecektir. Olur da bağlanmazsa bilgilerinizi kontrol ediniz.

Daha sonra Behavior bölümüne geçiyoruz burada ince ayarları yapacağız. Aşağıdaki bir ekran karşınıza gelecek aşağıda tek tek açıklamalarına yer vereceğim. Açıklamaları okuyarak seçim yapabilirsiniz.

 • Import introtext:  Joomla sisteminizde giriş yazısı olarak yazdığınız paragrafların yazının kısa açıklamasına mı yoksa içeriğine mi eklensin diye sormaktadır.
  To the Excerpt: kısa açıklama
  To the Content: Yazı içeriği
  To Both: Her ikisine de
 • Archived Posts: Joomla sisteminizdeki arşivdeki yazılarının eklenip eklenmeyeceğini sormaktadır.
  Not İmported: Yükleme yapma
  İmport as drafts: Taslak olarak yükle
  İmport as published posts: Otomatik paylaşarak yükle
 • Media: Joomla sitemizdeki yazılara eklenen görsellerin çekilip çekilmeyeceğini sormaktadır.
  Skip Media: Ortamı atla
  İmport first image: Görsellere müdahale etme alanı
  Featured image: Öne çıkarılmış görseli yükler.
  first content image: ilk yazı resmini yükler.
  none : Seçim yapılmazsa yüklemez
  Import only the featured images. Don’t import the other images : Sadece öne çıkarılmış resimleri içe aktarın. Diğer resimleri içe aktarmayın.
  Remove the first image from the content when it is used as the featured image : Öne çıkan resim olarak kullanıldığında içeriğin ilk resmini kaldırın
  Remove accents from file names : Dilleri dosya adlarından kaldır
  Import external media : Harici ortamı içeri aktarma
  Import media with duplicate names : aynı isimdeki medyayı içe aktarma
  Force media import. Keep unchecked except if you had previously some media download issues. : Ortam girmesini zorla. Daha önce bazı medya indirme sorunlarınız olsaydı, işaretlemeyin.
  Timeout for each media: Her ortam için zaman aşım süresi
 • Meta Keywords: Joomla sitenizdeki yazıların meta anahtar kelimeleri çeker.
 • Import as pages instead of blog posts (without categories): Blok yazılarını sayfa olarak içeri aktar.

Ayarları yaptıktan sonra Save Setting diyip daha Sonra Start Tuşuna basıp işlemlere başlatabilirsiniz.

Joomladan wordpresse site taşımak için yükleme tamamlanana kadar pencereyi kapatmamanız gerekmektedir. Log bölümünden hangi yazıların çekilip yüklendiğini görebilmektesiniz. 

Hepinizin bildiği gibi joomla web sitenizdeki yazılarda yazı içi linkleme (bağlantı) yaptıysanız bunları değişmeniz gerekir.  Bu düzeltmeyi yükleme tamamlandıktan sonra LOG bölümünün altındaki After the migration kısmından yapabilirsiniz. Modify İnternal Links butonuna tıklayarak düzeltmeleri gerçekleştirebilir ve makalelerinizi wordpress sisteminizde sağlıklı bir biçimde kullanabilirsiniz.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi