Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Sarmal Pazarlama Nedir?

23 Mayıs 2022
PAYLAŞ
Sarmal Pazarlama Nedir?

Pazarlama alanında çalışan kişiler reklam ve satışa büyük önem vermelidir. Sarmal Pazarlama ,reklam ve satış bu alanın en önemli iki öğesi olarak kabul edilir. Reklam ve satış alanında yetkin olmak için sarmal pazarlama tekniğinden yardım alınabilir.

Pazarlama Nedir?

Günümüzde tüketim çılgınlığı yaşanıyor. İnsanlar ihtiyacı olan veya olmayan ürünleri alıp tüketmek için birbiri ile yarışıyor. Böyle bir alanda pazarlamanın ne olduğu ve ne işe yaradığını iyi bilmek gerekir. Şirketler tarafından sunulan ürün ya da hizmete olan ilgiyi artırma sürecine pazarlama adı veriliyor.

Günümüzde pazarlama çok daha önemli bir konu haline geldi. Teknolojinin gelişmesi ve rekabet ortamının artması önemli bir konu haline gelmesinde önemli rol oynadı.

Sarmal Pazarlama Nedir

Pazarlama Türleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pazarlama türlerinin kapsamı ve niteliği gelişmiştir. Bu alanın kapsam ve niteliği değiştiği için firmalar hangi türe yöneleceğini bulmakta zorlanabiliyor. En çok bilinen ve en fazla tercih edilen pazarlama türlerinden bazıları:

  • Sosyal medya pazarlamacılığı
  • Arama motoru pazarlamacılığı
  • Blog pazarlamacılığı
  • Sosyal medya pazarlamacılığı

Bunlara ek olarak video pazarlamacılığı ve basılı pazarlamacılık da vardır. Kişi ya da firmalar kendisine en uygun olan sektörü tercih ederek o alanda gelişmek istiyor. Bu konuda endişeleriniz varsa eğer uzman kişilerden danışmanlık alabilirsiniz. Ancak buna karar verebilmek için detaylı ve yoğun araştırma yapılmalıdır. Üstünkörü yapılan seçimler kişilerin başarısız olmasına neden olabiliyor.

Pazarlama ve Reklamcılık

Pazarlama ve reklamcılık iç içine geçmiş, birbirinden ayrılamayan iki destek gibidir. Bu desteği iyi bir şekilde dengeleyen kişiler gerek e ticaret sürecinde gerek geleneksel ticarette başarıya ulaşmakta zorluk çekmez. Ancak pazarlama ve reklamcılığın doğru bir şekilde yapılabilmesi için hedef kitlenin iyi analiz edilmesi gerekir. Hedef kitleyi doğru bir şekilde analiz edemeyen kişiler birtakım sorunlarla karşılaşır.

Pazarlama ve reklamcılık firmaların gelişmesine yardımcı olur. Bu stratejiyi uygulayan firmalar daha çok kişiye ulaşma şansı elde eder.

Pazarlama Elemanları

1960 yılında E. Jerome McCarthy Pazarlamanın 4 P’si adıyla bir fikir sunmuştur. Bu 4 değişken sayesinde pazarlama elemanları çok daha kolay bir şekilde analiz edilebiliyor. Günümüzde hala bu değişken kullanılmaktadır. Jerome McCarthy tarafından ortaya konan 4 değişken şunlardır:

  • Ürün (product)
  • Fiyat (price)
  • Promotino (tutundurma)
  • Place (yer)

Pazarlama çalışmalarını anlamak isteyen markaların pazarlama elemanlarını iyi değerlendirmesi gerekir. Pazarlama elemanlarını değerlendirmeden satış yapmaya kalkan firmalar istediği planlara ulaşmakta zorluk çeker.

Sarmal Pazarlama İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pazarlama alanında hizmet verecek olan kişilerin eğitimli ve alanında yetkin olması oldukça önemlidir. Sektör içerisindeki terimlerin ne olduğunu bilmeyen ya da alanında bir numara olmayan firmalar ulusal ya da uluslararası bir kimliğe bürünemiyor. Bununla beraber pazarlamaya önem verilmelidir. Sürece önem verilmezse başarının gelmesi düşünülemez.

Pazarlamada müşteriye kıymet verilmelidir. Müşterinin beklentileri ve ihtiyaçları göz önüne alınırsa daha kolay satış gerçekleşir.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi