Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

27 Mayıs 2022
PAYLAŞ
Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyanın Faydaları fazlaca olsa da bazen olumsuz yönleri ile de karşılaşırız. Bu yazımızda Sosyal Medya’nın size katabilebileceği faydalarına değindik.

Neredeyse dünyanın her yerinde her türlü insanın ortak buluşma noktası olan sosyal medya alemi neredeyse insanların tüm hayatını kontrol ediyor. Artık eğlence ve vakit geçirme yeri olmaktan çıkarak para kazanma ve de ticaret ağı olarak iyice varlığını sağlamlaştıran bu platform zararları olduğu konusunda tartışmalar olsa da sağladığı faydaları da asla göz ardı etmemek gerek. O halde sosyal medyanın hayatımızın bu denli merkezinde yer almasında bize sağladığı fayda ve kazanımlar nelerdir?

  • Ortak Buluşma Noktası

Eskiden dünya ülkelerini TV karşısında çeşitli programların bizlere tanıtmak istediği kısımları izleyerek o ülkeleri hayallerimizde canlandırırdık. Halbuki sosyal medya platformlarında çeşitli gezgin blog sayfaları insanlara çok daha gerçek ve ilginç boyutları aktararak o ülkelerin bir nevi gerçek yüzünü göstermiş oldu. İşte bu “ortak buluşma noktası” dediğimiz unsur sadece bir örnek. İnsanların din, dil, ırk ve renk gözetmeksizin birbirini daha yakından tanıma şansı bulduğu, fikir sahibi olup önyargıların yıkılarak daha barışçıl bir dünya ortamı sağlanması bakımından sağladığı bu fayda kabul edilmesi gerekilen bir gerçektir.

  • Eğlence Teması

Günlük işlerin rutinliği ve sosyal, toplumsal problemler insanların ruh sağlığını etkilemeye yeterlidir. Bu problemlerden sıyrılarak bir nebze olsun sosyal medya mecralarında eğlenceli anlar geçirerek daha pozitif bir ruh hali yakaladığı görülür. Ayrıca kişilerin özgüveninin yerine oturması konusunda da yadsınamayacak bir durum söz konusudur.

Sosyal Medya'dan Para Kazanma
Sosyal Medya’dan Para Kazanma
  • Para Kazanma Şansı

Artık tüm ticari satış noktaları sosyal medya üzerinden ticari varlığını sürdürüyor. Bilhassa pandemi döneminde evlere kapanan insanların e-ticaret ile alışveriş yaptığı bu dönemde internet üzerinden satış yapmak çok yaygın duruma geldi. Öte yandan yine bu e-ticaret siteleri ile işbirliği yaparak reklam geliri elde eden az ya da çok takipçili fenomenler insanların bu alana doğru yönelmesine neden oldu. Canlı yayın, içerik üretimi, fotoğraf paylaşımı para kazandırma konusunda en basit örnekler. Bu yüzden işini kaybetmiş, iş arayışında olan, evine destek olmak isteyenler sosyal medya sayesinde ek gelir elde edebilir.

  • Araştırma Kolaylıkları

Bir konu üzerinde yapılmak istenen araştırma ve incelemeler sosyal medya kanalları ile birbirleri üzerinden iletişime geçerek araştırma görevlerinin kolaylıkla halledilebilmesi sağlanır. Ödev, etkinlik gibi görevlerde ise alanında uzman isimlerin yardımı bu yolla alınabilir.

  • Olayların Daha Çabuk Duyurulması

Dünyada ve ülkemizde olup biten olaylar sosyal medya araçları sayesinde çok kolay bir şekilde kitlelere ulaşır. Buralarda yayılan haberler sayesinde üstü kapatılmaya çalışılan suçlar, kaçakçılık, sahtekarlık ve dolandırıcılık gibi birçok suç ortaya çıkarılmış suçluların yakalanmasında sosyal medya kullanıcıları aktif rol oynamıştır. Büyük toplulukların el birliği yaparak suç oranlarını büyük oranda engellediği platformlarda işte bu sebeple faydaları tartışılamaz olur.

Sosyal Medya Sayesinde Yeni Dostluklar Edinebilirsiniz.
Sosyal Medya Sayesinde Yeni Dostluklar Edinebilirsiniz.
  • Yeni Arkadaşlar Edinme Şansı

Bazı araştırmalarda sosyal medyanın insanları yalnızlaştırdığı hakkında görüşler iddia edildi. Bunun ne kadar doğru veya yanlış olduğu değişkenlik gösterebilir ancak toplum içinde kendini ifade etme sorunu yaşayanların sosyal medya üzerinden aktif bir şekilde dost edindiği görülmüştür. Durum böyle iken yalnızlaşma doğru olmayabilir. Aksine daha kolay iletişim kurma, ifade gücünü kullanabilme şansı elde etme gibi faydaları vardır.

  • Yardımlaşma ve Dayanışma

İşte bu konuda kesinlikle yadırganamayacak bir fayda sağladığı gerçeği bilinmesi gerekir. Örneğin bir vakıf veya kurum sosyal medya sayesinde çok sayıda insana sesini duyurarak yardıma muhtaç olanlar için geniş bir yardım ağı oluşturur. Ülkemizde hala tartışılan genetik hastalıklı çocuklar için yurt içi ve yurt dışı büyük oranda yardım kampanyası başlatarak bu çocuklara yardımcı olan insanlar bu yardımlaşmanın en büyük göstergesidir.

Sadece bu değil bir konuda mağduriyet yaşayıp sesini herkese duyurmak isteyen, yaşadığı kötü olayları insanlara anlatarak aynı mağduriyeti yaşanmaması konusunda uyarıda bulunarak olası bir sosyal medya tuzağına düşülmesine engel olunur.

  • Mutlu Anların Uzaktaki Yakınlar ile Paylaşılması

En duygusal gerçeklik uzakta olan sevdiklerimizin mutlu anları görmesi ve onların mutluluğunu görmemiz konusunda yaşadığımız o güzel duygulardır. Bu sosyal medyanın getirdiği en güzel fayda olabilir. Böylelikle ulaşmakta güçlü çektiğimiz yakınlarımızın ne durumda olduklarını görebilir, onlarla her an iletişim kurabiliriz. Gittiğimiz yeni yerler, pozitif anlar tanıdıklarımız ile paylaştıkça güzelleşir ve olumlu duygular ile yaşamayı kolaylaştırır.

Ne kadar Sosyal Medya’nın Faydalarını anlatmış olsak da sosyal medyalar bizi bağımlı hale getirmek için yeni sistemler geliştirmekte. Aşağıdaki videoyu izleyerek Sosyal Medya Bağımlılığı hakkında detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi