Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Too Many Requests Ne Demek

29 Mayıs 2022
PAYLAŞ
Too Many Requests Ne Demek

İnternet tarayıcıları üzerinden bazı web sitelerine ve sayfalarına erişim yapılmak istenildiğinde bazı hata kodları ile karşılaşılır. İnternet sitesi sunucusu yapılan aramaya cevap veremediğinde kullanıcılara 429 too many requests hatasını gösterir. Bu hata, internet sitesine aynı anda erişim için çok fazla istek oluşturulduğunu, kullanıcıların belirlenen istek sınırını aştığını ifade eder.

Too Many Requests Nedenleri

İnternet sitelerine yapılan bağlantı istekleri, veritabanı tarafından kayıt edilir ve yazılımlar güvenlik amaçlı belirli sınıra kadar erişim yapılmasına izin verir. 429 hatasının nedeni, komut dosyası ya da bot sunucuların çok fazla bağlantı isteği yapmasıdır. Yazılımlar, web sitesini DDOS saldırılarına karşı koruma altına almak için bu hata kodunu kullanıyor. Bazen, internet sitesi yapılandırması düzgün yapılmadığında, arama motorlarının çalışmasını engelleyebiliyor ve sitenin 429 hatası sık vermesine neden oluyor. Web sitesine çok fazla istek gönderilmesi hataya neden oluyor.

Too Many Request Çözümü

Web sitelerine bağlantı yapmaya çalışanlar 429 hatası ile karşılaştığında bireysel olarak yapacağı bir şey yoktur. 429 hatasının çözümü için yapılacak işlemler şunlardır.

  • Yanlış çalışan eklentilerin bulunması,
  • Veritabanı bağlantılarını gözden geçirmek,
  • Sunucunun izin verdiği bağlantı sayısına bakmak,
  • Web sitesi sahiplerini hata konusunda uyarmak,

Web sitesi sahipleri, hatanın çözümü için veritabanının aynı anda izin verdiği bağlantı sayısını artırarak hatayı önleyebilir.

Yanlış Çalışan Eklentiler

Web sitesi bağlantılarında 429 hatasının en büyük nedenlerinden birisi yanlış ve kötü eklenti seçenekleridir. Bu eklentilerin tespit edilmesi ve devre dışı bırakılması sorunu çözecektir. Sitenin wordpress eklentilerini devre dışı bırakarak hatalı çalışan eklentileri tespit edebilirsiniz. Bazı eklentileri aktif ettikten sonra hata verip vermediği kontrol edilerek, hatalı eklenti bulunur ve tamamen kapatılır.

Veritabanı Bağlantılarını İnceleme

Veritabanına gelen istek sayısı sınırı aştığında, kullanıcılara 429 hatası gösteriliyor. İnternet sitesi erişimleri için yapılan bağlantılar, işlem bittikten sonra kapatılıyor. Bazı bağlantılar kapatılamadığı için veri tabanı bu hatayı verebiliyor. İnternet sitesiniz erişim sorunu olmaması için veri tabanı bağlantılarının işlem sonrası kapatılıp kapatılmadığını kontrol etmelisiniz.

Sunucu Bağlantı İzin Sayısı

429 hatasının çözümlerinden birisi, internet sitesi sunucusunun bağlantı performansının kontrol edilmesidir. Sunucu üzerinde yapılan bazı ayarlamalar ve kısıtlamalar, 429 hatasına neden olabiliyor. Site yöneticileri, sunucu limit sınırlamasını genişleterek bu hata ile karşılaşılmasının önüne geçebilir. Web siteniz için gerekli önlemlerin alınmasını, hosting firmasından talep edebilir, site bağlantı sınırının esnetilmesini sağlayarak hata ile karşılaşılmasının önüne geçebilirsiniz.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive işlevi, 5.5.0 sürümünden başlayarak kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/codlio/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi