Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Too Many Requests Ne Demek

29 Mayıs 2022
PAYLAŞ
Too Many Requests Ne Demek

İnternet tarayıcıları üzerinden bazı web sitelerine ve sayfalarına erişim yapılmak istenildiğinde bazı hata kodları ile karşılaşılır. İnternet sitesi sunucusu yapılan aramaya cevap veremediğinde kullanıcılara 429 too many requests hatasını gösterir. Bu hata, internet sitesine aynı anda erişim için çok fazla istek oluşturulduğunu, kullanıcıların belirlenen istek sınırını aştığını ifade eder.

Too Many Requests Nedenleri

İnternet sitelerine yapılan bağlantı istekleri, veritabanı tarafından kayıt edilir ve yazılımlar güvenlik amaçlı belirli sınıra kadar erişim yapılmasına izin verir. 429 hatasının nedeni, komut dosyası ya da bot sunucuların çok fazla bağlantı isteği yapmasıdır. Yazılımlar, web sitesini DDOS saldırılarına karşı koruma altına almak için bu hata kodunu kullanıyor. Bazen, internet sitesi yapılandırması düzgün yapılmadığında, arama motorlarının çalışmasını engelleyebiliyor ve sitenin 429 hatası sık vermesine neden oluyor. Web sitesine çok fazla istek gönderilmesi hataya neden oluyor.

Too Many Request Çözümü

Web sitelerine bağlantı yapmaya çalışanlar 429 hatası ile karşılaştığında bireysel olarak yapacağı bir şey yoktur. 429 hatasının çözümü için yapılacak işlemler şunlardır.

  • Yanlış çalışan eklentilerin bulunması,
  • Veritabanı bağlantılarını gözden geçirmek,
  • Sunucunun izin verdiği bağlantı sayısına bakmak,
  • Web sitesi sahiplerini hata konusunda uyarmak,

Web sitesi sahipleri, hatanın çözümü için veritabanının aynı anda izin verdiği bağlantı sayısını artırarak hatayı önleyebilir.

Yanlış Çalışan Eklentiler

Web sitesi bağlantılarında 429 hatasının en büyük nedenlerinden birisi yanlış ve kötü eklenti seçenekleridir. Bu eklentilerin tespit edilmesi ve devre dışı bırakılması sorunu çözecektir. Sitenin wordpress eklentilerini devre dışı bırakarak hatalı çalışan eklentileri tespit edebilirsiniz. Bazı eklentileri aktif ettikten sonra hata verip vermediği kontrol edilerek, hatalı eklenti bulunur ve tamamen kapatılır.

Veritabanı Bağlantılarını İnceleme

Veritabanına gelen istek sayısı sınırı aştığında, kullanıcılara 429 hatası gösteriliyor. İnternet sitesi erişimleri için yapılan bağlantılar, işlem bittikten sonra kapatılıyor. Bazı bağlantılar kapatılamadığı için veri tabanı bu hatayı verebiliyor. İnternet sitesiniz erişim sorunu olmaması için veri tabanı bağlantılarının işlem sonrası kapatılıp kapatılmadığını kontrol etmelisiniz.

Sunucu Bağlantı İzin Sayısı

429 hatasının çözümlerinden birisi, internet sitesi sunucusunun bağlantı performansının kontrol edilmesidir. Sunucu üzerinde yapılan bazı ayarlamalar ve kısıtlamalar, 429 hatasına neden olabiliyor. Site yöneticileri, sunucu limit sınırlamasını genişleterek bu hata ile karşılaşılmasının önüne geçebilir. Web siteniz için gerekli önlemlerin alınmasını, hosting firmasından talep edebilir, site bağlantı sınırının esnetilmesini sağlayarak hata ile karşılaşılmasının önüne geçebilirsiniz.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi