Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Wifi Geçerli Bir İp Yapılandırmasına Sahip Değil

11 Haziran 2022
PAYLAŞ
Wifi Geçerli Bir İp Yapılandırmasına Sahip Değil

Wifi Geçerli Bir İp Yapılandırmasına Sahip Değil hatasını alıyorsanız bu yazımızda bir çok farklı yöntem ile bu sorundan kurtulun.

Wi-Fi ağı ile kablolarla uğraşmak zorunda kalmadan, dizüstü bilgisayarınızı farklı bir yere taşırken de sıkıntı yaşamamak ve ev ya da iş yerinin her yerinden internete bağlanabilirsiniz.

Wi-Fi oldukça faydalı bir internet kurulumu olmasına rağmen bazı Windows 10 kullanıcılarının Wi-Fi kullanmalarını önleyecek Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil uyarısı alınabiliyor. Bu hatanın çözüm aşamalarını şu şekilde inceleyebiliriz;

Wifi Geçerli Bir İp Yapılandırmasına Sahip Değil

Wi-Fi Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil Hatasını Nasıl Düzeltirim?

Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil uyarısını çözebilmek için izlenmesi gereken yollar şunlardır;

Çözüm – TCP / IP’yi Sıfırlayın 

Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil uyarısını çözebilmenin en kolay yollarından biri netsh komutunu kullanmaktır. Netsh komutunu şu şekilde kullanabilirsiniz;

  • Yönetici olarak Komut İstemi’ni çalıştırın.
  • Açılan ekrana “netsh winsock reset” ve “netsh int ip reset” satırlarını yazın.
  • Daha sonra komut istemcisini kapatarak bilgisayarını yeniden başlatın.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Wi-Fi bağlantınızı kontrol edebilirsiniz.

Kablosuz SSID Ve Şifreyi Değiştirin

Wi-Fi bağlantınıza erişim sağlayamadığınız durumda modeminize erişim sağlayarak kablosuz SSID ve şifreyi değiştirebilirsiniz.

Kanal Genişliğini Otomatik Olarak Ayarlayın

Wi-Fi bağlantısına erişim sağlanamaması durumunda önerilen çözüm yollarından biri de otomatik kanal genişliği ayarlaması yapmaktır.

DHCP Kullanıcı Sayısını Değiştirin

DHCP kullanıcı sayısı arttırılarak da çözüme ulaşılabilirsiniz. Genellikle bazı yönlendiriciler 50 DHCP kullanıcısına sahiptir. Bu durum Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil uyarısı alınmasına neden olabilmektedir.

Bu sorunu çözebilmek için yönlendiriciye erişim sağlanarak manuel olarak DHCP kullanıcı sayısı artırılabilirsiniz. Ayrıca maksimum kablosuz kullanıcı sayısı artırılarak da çözülebilirsiniz.

IP Adresinizi Manuel Olarak Ayarlayın

Kablosuz ağa bağlantı sağlandığı durumda DHCP tarafından bir IP adresi verilmektedir. Fakat DHCP’de ya da yapılandırmasında bir sorun olması durumunda IP yapılandırma hatası alabilirsiniz. Bundan dolayı manuel olarak bir IP adresi ataması yapılarak çözüm üretilebilirsiniz.

Antivirüs Yazılımınızı Kaldırın

Bazen önleyecek Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil uyarısı virüsten koruma yazılımı ya da güvenlik ayarlarından kaynaklı olacaktır. Bu durumda virüsten koruma yazılımı ya da güvenlik duvarı devre dışı bırakılarak bu sorun ortadan kaldırılabilirsiniz. Bazı kullanıcılar kullandıkları antivirüs programlarını kaldırdıktan sonra sorunun çözüldüğünü belirtti.

DHCP’nin Açık Olduğundan Emin Olun

DHCP, ağa bağlanan cihazlara IP adresi ataması yapmakla yükümlüdür. DHCP’nin çalışmaması durumunda Wi-Fi’ye erişim sağlanırken hata ile karşılaşılabilir. Bu durumda DHCP’nin etkin olduğundan emin olun.

Wifi Geçerli Bir İp Yapılandırmasına Sahip Değil yazımızın okudunuz. Sorununuz devam ediyorsa bize yorumlar kısmından sorununuzu iletebilirsiniz.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Seo Nasıl Yapılır?
Blog 20 Aralık 2022

Seo Nasıl Yapılır? Seo'nun geleceği, seo stratejisini nasıl yapmalısınız gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler il...

E-mail Marketing Nedir? E-mail Marketing ile Oda Satışları Nasıl Artırılır?
Blog 20 Aralık 2022

Markaların müşteri veya kullanıcılardan izinli olarak aldıkları mail adreslerine, kullanıcının ilgisini çekebilecek şek...

WordPress ile neler yapılabilir? WordPress Nedir?
Blog 19 Aralık 2022

WordPress dünyanın en popüler blogging sistemidir. Fakat WordPress ile yapılabilen şeyler sadece blog siteleriyle sınır...

Bulut Bilişim Teknolojisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Blog 19 Aralık 2022

“Bulut nedir? Ne işe yarar ve bu sistemler nasıl kullanılır?” gibi sorular muhtemelen duyduğunuz ve hatta kendinize sor...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi