Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Yaptırma

19 Nisan 2023
PAYLAŞ
Yaptırma

Yaptırma işlemleri için ihtiyacınız olan her şey burada! Yüksek kaliteli hizmetlerimiz sayesinde en iyi sonuçları elde edeceksiniz. Detaylı bilgi için hemen sitemizi ziyaret edin.

Yaptırma Nedir? Hukuki Boyutu Nelerdir?

1. Yaptırma Nedir?

Yaptırma; kişilerin veya kurumların, belirli bir yükümlülüğü yerine getirememesi halinde, hukuki yararların korunması amacıyla, mahkeme kararıyla uygulanan bir yaptırım türüdür. Kişilere, karşılaştığı sorunlar karşısında çözüm üretmek için, hukuki yolların kullanılması gerekmektedir. Bu yollar ise; dava açmak, isteme, itiraz ve yaptırımlar şeklinde gerçekleşebilir.

2. Yaptırma Türleri Nelerdir?

Yaptırma çeşitleri, kişinin veya kurumun, yükümlülüğünü yerine getirmede izleyebileceği yolları kapsamaktadır. Bazı yaptırım türleri şunlardır:

2.1. Para Cezası

Para cezası, kişinin veya kurumun, belirli bir süre içerisinde belirli bir miktar para ödemesini gerektiren bir yaptırım türüdür.

2.2. Yerine Getirme Yükümlülüğü

Yapılan yargılama sonucunda, taraflardan birine, belirli bir işlemin yapılması veya yapılmaması gibi bir yükümlülük getirilmesi veya bu yükümlülüğün gerçekleştirilmesi için bir süre belirlenmesi söz konusu olabilir.

2.3. Haciz Yoluyla Tahsil

Haciz yoluyla tahsil, alacaklı olan kişinin, alacağını tahsil etmek amacıyla, borçlunun mal varlığı üzerinde bir işlem yapmasıdır.

2.4. Sözleşmenin Feshi

Sözleşmenin feshi, tarafların birbirine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmediği durumlarda ortaya çıkabilir. Bu durumda, sözleşmenin hükümleri uyarınca, sözleşme feshedilebilir.

3. Hukuki Boyutu Nelerdir?

Yaptırma öncelikle, haklı olan tarafın haklarının korunması amacıyla uygulanan bir yaptırım türüdür. Hukuki boyutu ise, yargılama süreci sonucunda alınan bir karar çerçevesinde uygulanmaktadır. Bu nedenle, kişinin veya kurumun, yasalardan kaynaklanan yükümlülüklerine uyması gerekmektedir.

4. Sonuç

Yaptırma, yasalarda yer alan yaptırım türleri arasında en yaygın olanıdır. Hukuki boyutu da bulunan yaptırma, haklı olan tarafın haklarının korunması amacıyla uygulanan bir yaptırım türüdür.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
E Ticarette Satılabilecek Ürünler
Blog 29 Mayıs 2023

E-ticarette satılacak ürünler arasında kıyafetler, takılar, elektronik cihazlar, ev dekorasyon ürünleri, kitaplar ve dah...

E Ticaret Yöneticisi Maaş
Blog 29 Mayıs 2023

E ticaret yöneticisi maaşları, sektörün büyüklüğüne, iş tecrübesine ve sorumluluk düzeyine göre değişiklik göstermektedi...

E Ticaret Yapılacak Ürünler
Blog 28 Mayıs 2023

"E-ticaret yapılacak ürünler arasında en çok tercih edilenler arasında moda, kozmetik, teknoloji ürünleri ve süs eşyalar...

E Ticaret Vergisi Ne Kadar
Blog 28 Mayıs 2023

E-ticaret vergisi ne kadar sorusuna cevap veriyoruz. Türkiye'de e-ticaret vergisi oranları ve detayları için yazımızı in...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi