Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Zararlı Yazılımlar Nelerdir?

16 Mart 2023
PAYLAŞ
Zararlı Yazılımlar Nelerdir?

Zararlı yazılımlar, kötü amaçlı yazılım veya siber tehditler olarak da bilinir, bilgisayar sistemlerine ve kullanıcılara zarar verebilecek çeşitli türdeki yazılımlardır. Bu zararlı yazılımların çeşitleri arasında şunlar bulunur:

  1. Virüsler: Bilgisayarınıza bulaşan, diğer dosyaları enfekte eden ve yayılan kötü amaçlı yazılımlardır.
  2. Solucanlar: Kendi kendine yayılan, hızlı bir şekilde çoğalan ve ağ trafiğini arttırarak sistemi yavaşlatan yazılımlardır.
  3. Trojanlar: Gizlice kurulan, kullanıcının izni olmadan bilgisayarınıza zarar veren ve verilerinizi çalmak için tasarlanmış yazılımlardır.
  4. Rootkitler: Sistem yönetimini ele geçiren ve bilgisayarınıza erişim sağlayan kötü amaçlı yazılımlardır.
  5. Adware: Kullanıcılara istenmeyen reklamlar gösteren ve bazen kişisel bilgileri izinsiz olarak toplayan yazılımlardır.
  6. Spyware: Kullanıcının aktivitelerini takip eden ve kişisel bilgileri izinsiz olarak toplayan yazılımlardır.
  7. Ransomware: Dosyalarınızı şifreleyerek fidye talep eden ve dosyalarınızı serbest bırakmak için para talep eden yazılımlardır.

Bu zararlı yazılımların her biri farklı şekillerde zarar verebilir ve kullanıcılara farklı türdeki riskler oluşturabilir. Bu nedenle, güvenlik yazılımları kullanarak, güçlü şifreler kullanarak ve bilgisayarınızı güncel tutarak kendinizi ve verilerinizi korumak önemlidir.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Google Nedir
Blog 31 Mart 2023

Google, internet üzerinde arama yapmak ve bilgiye erişmek için en popüler arama motorudur. Dünya genelinde milyarlarca k...

Blog Nedir?
Blog 31 Mart 2023

blog, birçok farklı konuda yazılı ya da görsel içeriklerin paylaşıldığı bir internet platformudur. Yazıların, fotoğrafla...

H5 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H5 etiketi, HTML kodlaması içinde kullanılan bir başlıktır ve seo açısından önemlidir. Bu etiket, sayfanın içeriğinin bi...

H4 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 31 Mart 2023

H4 etiketi, HTML kodlarında başlık seviyesi 4 olarak belirlenmiş bir etikettir. Bu etiket, web sayfalarının yapısal düze...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi