Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Zyxel Modem Kurulumu

3 Haziran 2022
PAYLAŞ
Zyxel Modem Kurulumu

Gün içerisinde internete dahil çok çeşitli bilgiye sahip olsak da modem kurulumunu yıllar içerisinde belki birkaç kez yaptığımız için çok karmaşık ya da anlamsız gelebilir. Modem kurulumu sanıldığı gibi karmaşık olmayan sadece birkaç notun dikkate alınarak yapıldığı takdirde kolayca çözülebilecek bir işlemdir. Zyxel, ülkemizde en çok tercih edilen modemlerin başında geliyor. Birçok operatör tarafından kullanıcılara tahattüt karşılığı verilen Zyxel modemler, kullanıcı dostu arayüze sahiptir. Bu sayede sanıldığının az sorna vereceğimiz adımları takip ederek kolayca modeminizin kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Zyxel Modem Nasıl Kurulur?

Zyxel modem kurulumu yapabilmek için öncelikle kullanma kılavuzunu takip ederek kabloları doğru yere takıldığına emin olmak gerekiyor. Daha sonrasında Power ve DSL ışığın sabit bir şekilde yanması gerekmektedir.

Power: Elektrik bağlantısını göstermektedir.

  • DSL: Ağ bağlantısının hatta olup olmadığını göstermektedir.
  • WLAN: Kablosuz internet bağlantısını göstermektedir.
  • Ethernet: Bilgisayar ile modem arasındaki kablolu bağlantıyı göstermektedir.
  • İnternet: İnterneti göstermektedir.

Zyxel Modem Kurulumu

  • Kullandığınız internet tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) sekme açarak adres çubuğuna 192.168.1.1 numaralı sayfayı ziyaret ediniz.
  • Açılan pencerede modemin arayüzünü görmüş olursunuz. Burada kullanıcı ve şifre istenmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifreyi ise modemin hemen altında yer alan Username(Kullanıcı Adı) ve Login Password(Giriş Şifresi) yer almaktadır. Buradaki ad ve şifreyi doğru yazdığınıza emin olduktan sonra girişinizi tamamlayın.
  • Modemin arayüzüne giriş yaptıktan hemen sonra sağ tarafta menü listesine tıklayın. Menü listesinde yer alan Network Setting(Ağ Ayarları) adı altında yer alan başlıkta bulunan Broadband(Ağ Kanalı) sekmesine tıklayınız.

Burada kullanacağınız ağ çeşidini doğru seçmelisiniz. Ağ çeşidi kullandığınız modeme göre değişmekle birlikte çoğunlukla ADSL veya VDSL arasında değişir ve bu çeşit hizmet adı ile aynıdır. Fiber gibi yüksek paketi tercih ettiyseniz ETHWAN butonunu tercih etmelisiniz.

  • Boardband’da doğru ağ çeşidiniz seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan PPP Username / PPP Password bölümlerine operatörün size sağlamış olduğu notlarda yer alır. Bu ad ve şifreyi doğru yazdıktan sonra modem değerleri otomatik olarak gelmeye başlayacaktır. Bilgileri eksiksiz girdiğinizden emin olduktan sonra Apply(Kabul) tuşuna basarak işlemlerinizi kaydetmelisiniz ve internetin de gelmesini aşağı yukarı bir dakika kadar beklemelisiniz.

İşlemleri doğru yaptığınıza eminseniz paniklemeden bekleyiniz. İnternetin gelmesi birkaç dakika daha geç olabilir. Modem ilk ayarlarını tamamladığı için bu işlem çoğunlukla kısa sürse de zaman zaman birkaç dakikayı geçebiliyor. Bu süreç içerisinde ne geç 10 dakikada internet ışığınız sabit bir halde yanması gerekmektedir. İlk ayarlardan sonra ışıkların hızlı yanıp sönmesi gayet doğaldır.

Zyxel Modem kurulumu işlemi bittikten sonra dilerseniz kablosuz bağlantı kurabilmek için Network Settings’de yer alan Wireless bölümünden işlemlerinizi kurulumu yapabilirsiniz. Böyle modeminize birçok cihaz ile aynı anda erişim sağlayabilirsiniz. Rehberimiz Zyxel Modem kurulumu içerse de çoğu modem markaları için aşağı yukarı aynı adımlar geçerlidir.

Zyxel rakiplerine göre daha kolay arayüze sahip, bu yüzden işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu adımları takip ederken aynı zamanda kullanma kılavuzu ile de yaptığınız işleri kontrol edebilirsiniz. Yukarıda yer alan rehberi takip ederek işlem yaptıktan sonra hala internet bağlantısı kuramadıysanız internet sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz.

İlginizi Çekebilir
YouTube Özel URL Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? Kılavuz
Blog 10 Eylül 2023

YouTube kanalınıza özel URL nasıl oluşturulur? Daha profesyonel ve hatırlanabilir bir görünüm için adım adım rehber. ...

Kapsamlı Sosyal Medya Taraması Nasıl Yapılır? Adım Adım Rehber
Blog 10 Eylül 2023

Sosyal medya taraması nasıl yapılır? Marka görünürlüğünüzü artırmak ve rakip analizi için etkili adımlar. Detaylı rehbe...

A/B Testi Nedir & A/B Testing Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber
Blog 10 Eylül 2023

A/B testi nedir ve nasıl yapılır? İki farklı versiyon arasında karşılaştırmalı testlerle daha etkili sonuçlar elde edin...

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarında Bilmeniz Gerekenler: Etkili Rehber
Blog 9 Eylül 2023

Facebook dinamik ürün reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler. Ürün kampanyalarınızı optimize etmek için etkili ipuçla...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi