Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi

Zyxel Modem Kurulumu

3 Haziran 2022
PAYLAŞ
Zyxel Modem Kurulumu

Gün içerisinde internete dahil çok çeşitli bilgiye sahip olsak da modem kurulumunu yıllar içerisinde belki birkaç kez yaptığımız için çok karmaşık ya da anlamsız gelebilir. Modem kurulumu sanıldığı gibi karmaşık olmayan sadece birkaç notun dikkate alınarak yapıldığı takdirde kolayca çözülebilecek bir işlemdir. Zyxel, ülkemizde en çok tercih edilen modemlerin başında geliyor. Birçok operatör tarafından kullanıcılara tahattüt karşılığı verilen Zyxel modemler, kullanıcı dostu arayüze sahiptir. Bu sayede sanıldığının az sorna vereceğimiz adımları takip ederek kolayca modeminizin kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Zyxel Modem Nasıl Kurulur?

Zyxel modem kurulumu yapabilmek için öncelikle kullanma kılavuzunu takip ederek kabloları doğru yere takıldığına emin olmak gerekiyor. Daha sonrasında Power ve DSL ışığın sabit bir şekilde yanması gerekmektedir.

Power: Elektrik bağlantısını göstermektedir.

  • DSL: Ağ bağlantısının hatta olup olmadığını göstermektedir.
  • WLAN: Kablosuz internet bağlantısını göstermektedir.
  • Ethernet: Bilgisayar ile modem arasındaki kablolu bağlantıyı göstermektedir.
  • İnternet: İnterneti göstermektedir.

Zyxel Modem Kurulumu

  • Kullandığınız internet tarayıcısı üzerinden (Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex, Opera vb.) sekme açarak adres çubuğuna 192.168.1.1 numaralı sayfayı ziyaret ediniz.
  • Açılan pencerede modemin arayüzünü görmüş olursunuz. Burada kullanıcı ve şifre istenmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifreyi ise modemin hemen altında yer alan Username(Kullanıcı Adı) ve Login Password(Giriş Şifresi) yer almaktadır. Buradaki ad ve şifreyi doğru yazdığınıza emin olduktan sonra girişinizi tamamlayın.
  • Modemin arayüzüne giriş yaptıktan hemen sonra sağ tarafta menü listesine tıklayın. Menü listesinde yer alan Network Setting(Ağ Ayarları) adı altında yer alan başlıkta bulunan Broadband(Ağ Kanalı) sekmesine tıklayınız.

Burada kullanacağınız ağ çeşidini doğru seçmelisiniz. Ağ çeşidi kullandığınız modeme göre değişmekle birlikte çoğunlukla ADSL veya VDSL arasında değişir ve bu çeşit hizmet adı ile aynıdır. Fiber gibi yüksek paketi tercih ettiyseniz ETHWAN butonunu tercih etmelisiniz.

  • Boardband’da doğru ağ çeşidiniz seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan PPP Username / PPP Password bölümlerine operatörün size sağlamış olduğu notlarda yer alır. Bu ad ve şifreyi doğru yazdıktan sonra modem değerleri otomatik olarak gelmeye başlayacaktır. Bilgileri eksiksiz girdiğinizden emin olduktan sonra Apply(Kabul) tuşuna basarak işlemlerinizi kaydetmelisiniz ve internetin de gelmesini aşağı yukarı bir dakika kadar beklemelisiniz.

İşlemleri doğru yaptığınıza eminseniz paniklemeden bekleyiniz. İnternetin gelmesi birkaç dakika daha geç olabilir. Modem ilk ayarlarını tamamladığı için bu işlem çoğunlukla kısa sürse de zaman zaman birkaç dakikayı geçebiliyor. Bu süreç içerisinde ne geç 10 dakikada internet ışığınız sabit bir halde yanması gerekmektedir. İlk ayarlardan sonra ışıkların hızlı yanıp sönmesi gayet doğaldır.

Zyxel Modem kurulumu işlemi bittikten sonra dilerseniz kablosuz bağlantı kurabilmek için Network Settings’de yer alan Wireless bölümünden işlemlerinizi kurulumu yapabilirsiniz. Böyle modeminize birçok cihaz ile aynı anda erişim sağlayabilirsiniz. Rehberimiz Zyxel Modem kurulumu içerse de çoğu modem markaları için aşağı yukarı aynı adımlar geçerlidir.

Zyxel rakiplerine göre daha kolay arayüze sahip, bu yüzden işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu adımları takip ederken aynı zamanda kullanma kılavuzu ile de yaptığınız işleri kontrol edebilirsiniz. Yukarıda yer alan rehberi takip ederek işlem yaptıktan sonra hala internet bağlantısı kuramadıysanız internet sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz.

Codlio Hakkında
Codlio
Codlio

2014 yılından beri yüzlerce dijital projeye katkı sağlamış olan Codlio ekibi olarak, yaptığımız birçok çalışmada hep insan odaklı hareket ederiz. Kalbimizle hisseder, düşünür ve ellerimizle hayata geçiririz.

İletişime Geç!
Editörün Seçimi
Kategoriler
İlginizi Çekebilir
Yeniden Pazarlama Listesi Oluşturma
Blog 4 Eylül 2022

Değerli okurlarım bu yazımda sizlere yeniden pazarlama listesi oluşturma hakkında detaylı bilgiler paylaşıyor olacağım....

Blog Sayfasında Otomatik Kendi Kendine Yenileme İşlevi Nasıl Yapılır
Blog 28 Ağustos 2022

Merhabalar, bugünkü yazımızda  blogger’da kendi kendine otomatik yenileme işlevi nasıl yapılır ondan bahsedeceğim....

SOA (Service Oriented Architecture) Nedir?
Blog 17 Ağustos 2022

Yazılım dünyasındaki mimari modellemeler biz yazılımcılar için her zaman zor anlaşılan konular olmuştur. Servis Yö...

TensorFlow Nedir? Nasıl Kullanılır?
Blog 17 Ağustos 2022

Yazılım sektöründe son yılların en popüler ve önemli konusu yapay zekâ diyebiliriz sanırım. Bu alanda makine ...

aok
KAPAT X
Ekibimizin bir parçası olmak ister misin? Müşteri Girişi